Gezeravcı, Silifkede bakan gibi karşılama.


20 Mart 2024
Okuma : 637

Altunok, Alper Gezeravcı ile Silifke’de Buluştu
Memleketi Silifke’ye gelen Türkiye’nin ilk Astronotu Alper Gezeravcı, Atatürk Ortaokulu bahçesinde Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin, öğrenciler ve akrabaları tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı.
Okul bahçesinde toplanan öğrencilerle sohbet eden Alper Gezeravcı, “ Ben sizin yaşınızdayken bu okulda yukarıdaki şubelerde Orta 1, 2 ve 3. sınıfı okudum. O zamanlar en büyük hayalim gökyüzünde görebildiğim uçaklardı.Bu okulumuz sayesinde ve öğretmenlerimizin de büyük çabası ile çok şükür hayal ettiğim yere ulaştım. Sadece gökyüzünde uçan uçakları hayal edebiliyor, daha ötesini hayal edemiyordum. Artık devletimizin sağlam iradesi ile Türkiye Cumhuriyeti olarak uzaya da adım attık. İnşallah bundan sonra uzayın daha ötesine gideceğiz. Daha iyi yollar sizlere kısmet olsun. Yolunuz bahtınız açık olsun. Geleceğiniz parlak olsun” diyerek öğrencilerle sohbet etti.
O dönemlerde astronot olabilmeyi dahi hayal edemediğini belirten Alper Gezeravcı, “Astronot olmak hayalim bile değildi. Çünkü Türkiye Cumhuriyetimizde her hangi bir insanlı uzay görevi yapılmamıştı. Uzayla ilgili bir şey olduğunda ben kendi kendime Alper, senin hayallerinin limiti gökyüzü. Gökyüzünde uçan uçaklara eriştin. Artık hayalinin sınırı burası. Daha ötesini hayal etmeye hiç teşebbüs etmedim. Ne zaman ki devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan uzaya ilk Türk vatandaşının gönderileceği kararını açıkladı, o andan itibaren bu işin hayalini kurabilmeye başladım” dedi. Öğrencilere önerilerde de bulunan Gezeravcı, “Kendi zihninizin içinde, kendi bünyeniz içindeki taşıdığınız güce her zaman güvenin. Bir şeyi binici denemenizde başaramıyor olabilirsiniz hiç önemi yok. Artık başarısızlıklardan da bir şey öğrenebildiğimizin bilincinde olun yeterli. Moral motivasyonunuz bozulmasın. Sizin önünüzdeki en büyük engel, yapabileceğiniz halde size bir şey yapamayacağınızın söyleyen insanlardır ve moralsizliktir. Başarısızlıktan moralsizliğe geçmeye hiç gerek yok” diye konuştu. 1990-1993 yılları arasında Silifke Atatürk Ortaokulunda okuduğunu dile getiren Gezeravcı, sınıf öğretmeni Mukaddes Karaca ile de görüşerek elini öptü.
Silifke’nin öz evladı Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile her zaman gurur duyduklarını belirten Silifke Belediye Başkanı Sadık Altunok, Alper Gezeravcı’nın Silifke’yi ziyaretinden ve öğrencilerle buluşmasından dolayı duyduğunu memnuniyeti dile getirdi. Silifkeli yörük çocuğu Alper Gezeravcı ile görüşen Başkan Altunok, “Vatanımız, milletimiz ve ülkemiz için yaptığınız başarılı çalışmalardan dolayı sizleri tebrik ediyorum. Silifke’mizin yetiştirdiği bir kardeşimizin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından özenle seçilerek uzaya gönderilmesi tüm Silifkeli hemşehrilerimizi olduğu kadar bizleri de çok sevindirmiştir. Cumhurbaşkanımıza buradan selam ve sevgilerimizi gönderiyorum. Ben de bu şehrin bir belediye başkanı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la da yaptığım görüşmelerde sizin kullandığınız savaş uçaklarından bir tanesini Silifke’ye getirerek doğup büyüdüğünüz Sayağzı mahallemizin en güzel bir yerinde sergileyeceğiz. Türkiye Cumhuriyetimize ve büyük milletimize emanet ettiğimiz Silifkeli kardeşimiz Alper Gezeravcı’nın ismini de bu alanda yaşatacağız. Vatanımıza, milletimize ve ülkemize verdiğiniz bu büyük hizmetten bizlerde çok memnunuz. Bu konuda resmi yazışmalarımız devam etmektedir. Bu müjdeyi burada sizinle paylaşmak istedim” diyerek Alper Gezeravcı’ya ziyaretinden dolayı teşekkür ettiğini açıkladı.
20.03.2024, Mevlüt Partal, Silifke,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir