KILIÇ HOLDİNG, AVRUPA’NIN EN BÜYÜK BALIK ÜRETİCİSİ


15 Mart 2024
Okuma : 2.954

KILIÇ Holding, Türkiye’nin 3. Büyük Çipura ve Levrek Üreticisi Agromey’i Satın Aldı!

KILIÇ Holding, sektördeki liderliğini pekiştirmek ve global başarısına bir yenisini eklemek adına çipura ve levrek üreticisi Agromey’i satın aldı.

1993 yılından bu yana, Kılıç Deniz Ürünleri Üretimi A.Ş. aracılığıyla Türkiye’nin sağlıklı sularında, Avrupa Birliği standartlarındaki tam entegre tesisleriyle balık yetiştiriciliği ve üretimi gerçekleştiren KILIÇ Holding, sektöre yön vermeye devam ediyor. Bu kapsamda, Agromey’in satın alınmasıyla birlikte sektördeki etkinliğini artırmayı hedefliyor.

Kurulduğumuz günden itibaren Türkiye ve farklı coğrafyalarda gerçekleştirdiğimiz yatırımlar ve tam entegre üretim süreçlerimizle sektördeki marka değerimizi, küresel ölçekte artırmaktayız. 2.500 çalışanımız ve 300 milyon USD’a yaklaşan ihracat hacmimizle çipura, levrek, alabalık, granyöz (kaya levreği) somon alabalık ve orkinos üretiminde Türkiye’de ve Avrupa’da da sektör lideri konumumuzu gururla koruyoruz.

Bu çerçevede, sektörün önde gelen, levrek, çipura üreticisi ve ihracatcısı Agromey Grubu satın aldık. Bu birleşme, 33.000 ton lisanslı çipura levrek üretim kapasitesi, 90.000 tonluk extruder balık yemi üretim tesisi, 80 Milyon adet kapasiteli kuluçkahane, 20.000 m² alanda kurulu işleme/paketleme tesisleri gibi önemli altyapı unsurlarını içermekte olup, 4 kıtada 38 ülkeye ihracat yaparak 75 milyon USD’lık bir ihracat hacmini beraberinde getirmektedir.

KILIÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Kılıç, “Bu stratejik birleşme ile sektördeki liderliğimizi güçlendiriyor, 100.000 Ton’u aşan üretim kapasitemizle açık ara Dünyanın en büyük Akdeniz balıkları üreticisi oluyoruz. Agromey ailesini KILIÇ Holding bünyesine katmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz.” dedi.

KILIÇ Holding, 2024 yılında da doğru ve bilimsel yetiştiricilik yöntemleriyle ürettiği balıklar ve tam entegre yapısıyla başarı grafiğini sürdürecek, ülkemize katma değer sağlamaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir