Yeşil Altın Amerika pazarında..


18 Kasım 2023
Okuma : 1.437

AMERİKA VE ÇİN’E YEŞİL ALTIN İHRACATI
Mersin ve Silifke ekonomisine 2 milyon dolar gelir

Mersin’in Silifke ilçesinde, ormanlık alanda doğal olarak yetişen ve ‘yeşil altın’ olarak adlandırılan defne, fabrikalarda işlendikten sonra Amerika ve Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

DAL DAL SATILIYOR
Ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen ve orman köylüsü için önemli bir gelir kaynağı olan defne hasadı başladı. Köylülerin yaş olarak toplayıp ilçedeki defne işleme fabrikalarına dalıyla birlikte yaş olarak 80-85 kuruşa sattığı defne, kurutma, dalından ayırma ve paketleme işlemlerinin ardından Amerika, Almanya, İngiltere ve Çin başta olmak üzere gelen talebe göre ülkelere ihraç ediliyor.

FABRİKADA İŞLENİP PAKETLENİYOR

Silifke Organize Sanayi Bölgesi’nde Gözlükaya Tarım ve Orman Ürünleri fabrikasında defne yaprağı işleyen genç girişimci İbrahim Gözlükaya, yaptığı açıklamada, orman köylüsünden aldıkları yaş defne yapraklarını kurutup, özel olarak paketledikten sonra Amerika ve Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini kaydetti.

VATANDAŞIN GLEİR KAYNAĞI

Defne yaprağını orman köylüsünden yaş olarak dalıyla birlikte kilosunu 80-85 kuruş arasında aldıklarını belirten Gözlükaya, ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen defnenin vatandaşlar için de önemli bir gelir kaynağı olduğunu söyledi.
DÜNYADAKİ DEFNENİN YÜZDE 95’İ TÜRKİYE’DEN

Dünyada tüketilen defne yaprağının yüzde 95’ini Türkiye’nin karşıladığını bununda yüzde 60’ının Mersin ve civarından karşılandığını vurgulayan İbrahim Gözlükaya, “Bu rakam kalitenin arttırılmasıyla daha da yukarıya çıkacaktır. Defne yaprağı et yemekleri, balık yemekleri ve baharat olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında kozmetik ve ilaç sanayinde de kullanılıyor. Ayrıca defne yapraklarını naftalin yerine eşyalarımızın arasına koruma amacıyla konuyor” dedi.

SİLİFKE DEFNESİ ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Defne yaprağının orman köylüsü için önemli bir gelir kaynağı oluşturduğunu anlatan Gözlükaya, “Ülke genelinde en kaliteli defne üretimi Silifke’de yapılıyor. İlçemizde defne üretilen alanlardaki düşük nem ve kıraç şartlardan dolayı defnelerimiz diğer üretim alanlarına göre daha kaliteli olmaktadır. Bu yüzden Silifke defnesi daha çok rağbet görmektedir” dedi.

YEŞİL ALTIN DENİLİYOR

Köylünün yeşil altın olarak gördüğü defnenin, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü’nce de Odun Dışı Orman Ürünleri Envanter Planlama çalışmaları ile giderek ivme kazandığını belirten Gözlükaya, Orman Bölge Müdürlüğü’nce Tarsus, Silifke, Mersin ve Erdemli bölgesinde yaklaşık 50 bin hektar ormanlık alanın tarandığını ve 23 bin hektar defne sahasının tespit edildiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir