Mersin için kuraklık uyarısı..


05 Mart 2023
Okuma : 370

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Mersin‘de de kurak havalardan dolayı su sıkıntısı yaşanıyor. Kentin su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Berdan Barajı’nda su seviyesi yüzde 15’lere kadar düşerken, yetkililer su kullanımı konusunda vatandaşları uyarıyor. ÇMO Mersin Şube Başkan Sinan Can, Mersin‘de ciddi bir kuraklık yaşandığının altını çizerek, “Bunun için acil önlemler almalıyız. Bu almadığımız zaman bu su miktarının Mersin‘e yetemeyeceği günlerle de karşı karşıya kalabiliriz” dedi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yılın ilk kuraklık haritasını yayınladı. Son yılların en kurak kışını yaşayan iller harita üzerinden paylaşıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre; Türkiye’de son 22 yılın en kurak Ocak ayı yaşandı. Yağışlar normaline göre yüzde 52, geçen yıl Ocak ayı yağışlarına göre ise yüzde 62 azalma gösterdi. Mersin de bu haritada olağanüstü kuraklık riski taşıyan iller arasında yerini aldı. Kentin su ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Berdan Barajı’nda su seviyesi yüzde 15’lere kadar düşerken, yetkililer su kullanımı konusunda vatandaşları uyarıyor.

“Son 22 yılın en kurak Ocak ayını yaşadık”
Yaşanan kuraklıkla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Mersin Şubesi Başkanı Sinan Can, Türkiye’de son dönemde doğal afetlerin ne kadar tehlikeli durumda olduğunun görüldüğünü söyledi. Depremlerin de bir doğal afet olduğunu belirten Can, “Her an da karşımıza çıkabilir. Tabii deprem süreci yaşanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü Türkiye’nin kuraklık haritasını yayınladı. İlgili raporlara baktığımız zaman Türkiye’nin Ocak ayındaki yağış miktarları 2022 yılında 87,3 milimetre iken, 2023 yılında ise bu rakamın 33,2 milimetre olduğunu görüyoruz. Bu da bir önceki yılın Ocak ayına göre yağışlarda yüzde 62 oranında bir azalma olduğunu karşımıza çıkarmaktadır. Türkiye genelinde son 22 yılın en kurak Ocak ayını yaşamış bulunmaktayız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir