Silifke’de sıfır artık projesi


17 Ocak 2023
Okuma : 139

ATAYURT GAZİ ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ

SIFIR ATIK KÜTÜPHANESİ

Okulumuza Sıfır Atık Yönetimi Projesi kapsamında 2021 yılı Aralık ayında Sıfır Atık Kütüphanesi açılmasına karar verilmiştir. Yapılan hazırlık ve çalışmalardan sonra 27 Ocak 2022 tarihinde Sıfır Atık Kütüphanemiz açılmıştır. Mersin’de diğer okullarla birlikte yapılan açılış töreni Vali Sayın Ali İhsan SU tarafından yapılırken, ilçemiz töreni okulumuzda gerçekleşmiştir. İlçe Kaymakamı Sayın Abdullah ARSLANER, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın Mustafa SEZGİN, İlçe Belediye Başkanı Sayın Sadık ALTUNOK, İlçe Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Tahir ÖZGENÇ, İlçe Emniyet Müdürü Sayın Kadir AŞKIN ve sivil toplum kuruluşları katılım sağlamıştır.

Sıfır Atık Kütüphanesinin oluşturulmasında okul çalışanlarımız, gönüllü veliler, öğrenciler ve bölge esnaflarımız destek vermiştir. Kütüphanemizde şu anda 3.500 kitap, internet bağlantılı 2 bilgisayar, zekâ oyunları alanı ve okuma köşeleri bulunmaktadır. Okul içinde öğrencilerimiz kullanımına açık olan kütüphanemiz bölge halkının kullanımına da açıktır. 

Okul Müdürü Sayın Cafer SELVİ ile kütüphane hakkında yapılan röportaja göre elde edilen bilgiler şunlardır;

SELVİ: Sıfır Atık Projesinden sorumlu Okul Müdür Yardımcımız Üzeyir SEYREK’in başvurusu ile başlayan süreçte önce proje ekibi oluşturduk. Ekipte Müdür Yardımcısı Üzeyir SEYREK, Psikolojik Danışman Fatma ÖREN, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Cemile KICALI, Görsel Sanatlar Öğretmeni Şükriye KELEŞ, Matematik Öğretmeni Osman TÜRER ve İngilizce Öğretmeni İnci Tuğba FİLOĞLU ERDEM bulunmaktadır. Ekip bölgemizde bulunan atıklarla ilgili bir araştırma yaparak limon sandıklarının ana planda olduğu bir tasarım fikri oluşturdular. Sandıklarla uyumlu şekilde paletler, eski araba lastikleri, okulumuzda bulunan eski kapı, bilgisayar vb malzemeler kullanıldı. Çevre esnafından alınan destekle araba tekerleri örülerek koltuk haline getirildi. Boyama işlerini öğretmenlerimiz, yardımcı personelimiz ve öğrencilerle beraber yaptık. Atık semaverden ahize yapıldı. Ünlü şairlerimizin tanıtımları ve şiirleri ile pencere giydirmeleri yapıldı. Velilerimizin gönderdiği hasır, kilim gibi eşyalar ile kütüphanemiz son şeklini aldı.

Açılıştan sonra okulumuza ziyarete gelen komşu okullarımız ve il dışından mola vermek için okulumuzda duran Niğde’den gelen genç misafirlerimiz kütüphanemizi çok beğendiler.

Kütüphanecilik Kulübü olarak görevli öğretmenimiz Sayın Cemile KICALI tarafından verilen bilgilere göre;

KICALI: Kitap alan ve okuyan öğrenci sayısı önceki yıllara göre %100 oranında artmıştır. Kitapların bilgisayar ortamına kayıt edilmesi sağlanmış ve öğrenci alış-verişleri buradan takip edilmiştir. Bu sayede kitap kaybı yaşanmamıştır. Verilerimize göre 2022 yılında okulumuza kayıtlı 280 öğrencimizden 186’sı kütüphanemizi kullanmıştır. Bu öğrencilerimiz 1748 kez kütüphaneden kitap almıştır. Ayrıca okul dışından 27 vatandaş 42 kitap alarak kütüphanemizden faydalanmıştır. Öğrencilerimiz internet araştırmaları için bilgisayarlarımızı 245 kez kullanmıştır. Sınıf etkinleri bu alanda düzenlenmiş, öğretmen ve öğrencilerle beraber kütüphanede kitap okuma saatleri planlanmış ve uygulanmıştır. Ayrıca okulumuzda yapılan Tubitak Araştırma Projeleri için kütüphane kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir