Mersin büyükşehir belediyesinden büyük hizmet.


26 Aralık 2022
Okuma : 165

MERAL SEÇER: “OCAK AYINDA TEKSTİL PAZARI FAALİYETE GİRECEK”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü ile Mersinden Kadın Kooperatifi’nin işbirliğinde ‘Elde Var Yetenek, Evde Var Ekmek’ sloganıyla yürütülen ‘Evimiz Atölye’ projesi, Çağdaşkent ve Halkkent Mahallelerindeki kadınlarla buluştu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Gönüllüler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen ve Mersinden Kadın Kooperatifi’nin de paydaşı olduğu ‘Evimiz Atölye’ projesi, Toroslar ilçesine bağlı Çağdaşkent ve Halkkent Mahalleleri’ndeki kadınlarla buluştu. Kadınların üretimde yer almaları için hayata geçirilen ve kentin dört bir yanına yayılan proje kapsamında ‘Çoraptan Oyuncak’ atölyesine katılan kadınlar, el becerilerini geliştirmenin yanı sıra, sosyalleşme fırsatı da buldu. Atölyeye katılan kadınları ziyaret eden Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer, kadınlarla tek tek sohbet etti.

Meral Seçer: “Ev kadını olarak sizler bize kılavuzluk ediyorsunuz”

Projenin 17 mahalleye yayıldığını aktaran Meral Seçer, Büyükşehir’in, kadınların hem sosyalleşmesi hem de aile bütçelerine katkı sağlaması maksadıyla projeler geliştirdiğini aktardı. Kendisinin Büyükşehir gönüllüsü olduğunu ve kadınlar ile çocuklar adına gönüllü olarak çalıştığını belirten Seçer, “Başkanımız, ‘Peki gönüllüler olarak ne yapıyorsunuz? Evdeki kadınlarımız ne yapıyor? Onlar zaten pandemi döneminde çok ağır bir süreç geçirdi. Teknolojiden tutun, şehirleşmeden dolayı komşusunu göremez hale geldi, sosyalleşemiyoruz eskisi kadar. Bunlar için neler yapmayı düşünüyorsunuz?’ dediğinde araştırma yaptık ve Evimiz Atölye projesini, gönüllüler birimi olarak hayata geçirdik” diye konuştu.

Atölyelerde ortaya çıkan oyuncakların çocuklara dağıtılacağına dikkat çeken Seçer, “Kooperatif olarak dedik ki; kadınlarımıza gönüllü hocalarımızla eğitim verelim. Yaptıkları oyuncakları da etkinliklerde, ihtiyacı olan çocuklara dağıtalım fikriyle yola çıktık ve bu çalışmayı Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşı olarak yaptık. Bu toplantıların bize de çok faydası oluyor. Sahayı bilmek, sizlerden gelen fikirleri değerlendirmek o kadar önemli ki, bize kılavuzluk ediyorsunuz” ifadelerini kullandı.

“Gizli kalmış kadın iş gücü ortaya çıkıyor”

Gizli kalmış kadın iş gücünün ortaya çıkması, emeklerinin ekonomik değere dönüşmesi ve sosyalleşmeleri için hayata geçirilen projeye katılan kadınlarda, bir arada olmanın, yeni bir şeyler üretmenin mutluluğunu gördüklerini belirten Seçer, “Bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Çünkü özellikle ev kadınlarımız, ev ekonomisine katkı sunacak ortamları bulamıyorlar. ‘Evimiz Atölye’ vasıtasıyla bu fırsatı yakalamış oluyorlar. Bundan dolayı biz de kadınlarımızın bu mutluluğunu görüyor ve seviniyoruz” dedi.

Büyükşehir’den kadınlar için bir proje daha: Tekstil Pazarı

Büyükşehir’in, kadınların kalkınmasına destek vermek için yeni bir projeye daha imza atacağını sözlerine ekleyen Seçer, “Evimiz Atölye projesinin yanında, kadınlarımız değişik kurslara gidiyorlar. Bu kurslar sonucunda tekstil ürünleri üretiyorlar ve bunları satışa sunmak istiyorlar. Fakat, böyle imkanlarının olmadığını söylüyorlardı. Bu düşüncelerle yola çıkarak, Büyükşehir Belediyesi’nin Tekstil Pazarı’nın Ocak ayında faaliyete geçeceğini şimdiden söyleyebilirim. Böylelikle kadınlarımız, kurslar sonucu öğrendikleriyle evde yaptıkları ürünleri, bu pazarda değerlendirme imkanı bulacaklar. Hayat pahalılığında ekonomilerine katkı sunmak, ek bir gelir elde etmek açısından çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“Bu projelerle kadınları buluşturmak çok güzel”

Evimiz Atölye çalışmalarının kendilerine birçok şey kattığını ve yeni arkadaşlıklar kurmalarına olanak sağladığını belirten Hatice Uçar, “Bu ikinci katılışım. Çok güzel gidiyor, oyuncak yapımını öğretiyorlar. Bunları Büyükşehir Belediye Başkanımız gittiği yerlerde çocuklara dağıtacakmış, o yüzden çok daha anlamlı. Biz de bu konuda katkı sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Evine, ailesine katkı sağlamak isteyenler açısından da muhteşem bir proje. Bu projelerle kadınları buluşturmak çok güzel” dedi.

Sakine Kalkan ise atölyeyi çok sevdiğini söyleyerek, “Şu anda çok güzel gidiyor, çoraptan oyuncaklar yapıyoruz. Hem eğlenceli, hem de günümüz geçiyor ve stres atıyoruz” ifadelerini kullanırken, yaklaşık 3 haftadır atölye çalışmalarına katıldığını söyleyen Medine Akdemir de, “Eğitimlerimiz devam ediyor, çok memnunum. Evde boş boş oturmaktansa, bu uğraşlar ev ekonomimize de katkı sağlayacak” diye belirtti.

“Aile bütçesine katkı sunmak için katıldım”

Atölye çalışmalarına aile bütçesine katkıda bulunmak için katıldığını söyleyen Sevda Coşkun ise, “Tek maaşla geçim zor, çocuk okutuyoruz. Vahap Başkanımız sağ olsun, çok güzel bir etkinlik. Bundan sonra inşallah evlerde de bu etkinliği devam ettireceğiz” dedi. Kendisinin çalışmadığını ve eşinin işsiz olduğunu kaydeden Rabia Öztürk, “Bu kalabalıktan çok etkilendim. Her yöreden insanlar var, kadınlar çok iyi anlaşıyor. Artı olarak eve de katkı sağladığımızdan dolayı çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

Atölye çalışmalarına, güzel bir sosyal aktivite olduğu için katıldığını ifade eden Fatma Alış ise, “Bizler için değişiklik oldu. Ürünlerimizi evde yapıp gelir elde edebileceğiz. 3 çocuğum var ve insan bir şeyler yapmak istiyor. Tek maaşla da geçinmek zor bu devirde. Kadınlar olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir