Zeytinyağı Fiyatları Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor

1641 kez okundu 14 Ekm 2015 (09:01)

Silifke’de binbir zahmet ve emekle hasat edilen zeytinler, zeytinyağına dönüştürülüyor. İlçe genelinde ise bu yıl 3 bin 500 ton zeytinyağı üretimi beklenirken şuanda kilosu 15 ila 20 lira arasında satılması üreticilerin yüzünü güldürüyor.


Zeytinyağı Fiyatları Üreticilerin Yüzünü Güldürüyor

Çiftçiler tarafından sofralık ve yağlık olarak ikiye ayrılan, kahvaltı sofralarının yanı sıra yağıyla yemeklerin vazgeçilmezleri arasında bulunan zeytin, kozmetik sanayisinde sabun, şampuan ve duş jeli gibi ürünlerin yapımında kullanılıyor. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte her yaştan kadın ve erkek zeytin toplayıcıları, zeytin bahçelerinin yolunu tutarak ellerindeki uzun sopalarla, zaman zaman da ağaca tırmanarak, tek bir tanesine bile zarar vermemeye özen gösterip, büyük bir titizlik ve incelikle hasat yapıyor. Topladıkları zeytinlerin kahvaltıda kullanılacak olanlarını ayıran üreticiler, çuvallara doldurdukları diğer zeytinleri, zeytinyağı elde etmek için Organize Sanayi Bölgesindeki zeytinyağı fabrikalarına götürüp zeytinyağına dönüştürüyorlar.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, iklim özellikleri ve toprak yapısıyla zeytinin bu yörede Türkiye'nin diğer illerine göre daha erken olgunlaştığını ve toplanmaya başlandığını kaydetti.

Kaliteli zeytinyağı elde etmek için ağaçlardan toplanan zeytinlerin çuvallara doldurulması ve fazla bekletmeden fabrikalara götürülerek yağ elde edilmesi gerektiğini ifade eden Süngü, bu yıl 26 bin 700 dönüm bahçeden 17 bin 400 ton zeytin hasat edileceğini belirtti.

Zeytinciliğin Silifke tarımının en önemli dinamiklerinden biri olduğunu vurgulayan Can, “Eski yıllarda genellikle yabani delicelerin aşılanması ile yapıldığı için dağınık ve karma bahçeler şeklinde yapılan zeytin yetiştiriciliği son yıllarda kapama bahçeler kurulmasıyla daha bilinçli ve verimli hale dönüşmüştür.  İlçemizde 14 bini tonu yağlık, 3 bin 400 tonu sofralık olarak tüketilmektedir. Üretilen zeytinler İlçemizde bulunan 5 adet zeytinyağı üretim tesisi ve 2 adet salamuralık zeytin tesisinde işlenerek pazara sunulmaktadır.  Silifke ilçemizde Gemlik, Ayvalık ve Silifke Yağlık çeşitlerinin üretimi yapılmaktadır” dedi.

Geçen yıl zeytinyağının kilosunun 10 ila 12 lira arasında alıcı bulduğunu anlatan Can bu yıl ise şuanda kilosunun 15 ila 20 lira arasında olduğunu söyledi.

 

Topladıkları zeytinleri Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Zeytinyağı fabrikalarına getiren üreticiler ise şuandaki zeytinyağı fiyatlarından memnun olduklarını söylediler.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)