Yaylaların cazibesi arttı

1369 kez okundu 09 Haz 2015 (17:38)

Türkiye'nin sıcak iklimine sahip Çukurova'daki yaylalara olan ilgi, son yıllarda Ramazan ayının yaz aylarına rastlamasının da etkisiyle arttı.


Yaylaların cazibesi arttı

Çukurova yöresinde yaz aylarının sıcağı ve yüksek nem oranından bunalan vatandaşların rahat nefes alabilmek için tercih ettikleri Gökbelen, Mara, Kavak, Çatak, Kızılgeçit, Oğru gibi yaylaları, geçmiş yıllara oranla daha fazla nüfusu barındırıyor.

Sezondan birkaç hafta önce kendi mülkleri veya kiraladıkları konutlara özenle bakım yaptırarak yazı geçirmek üzere il merkezlerinden yüksek rakımlı yaylalara giden vatandaşlar, son yıllarda Ramazan ayının yaz aylarına rastlamasının da etkisiyle bu günlerde yakın akraba ve tanıdıklarını özellikle hafta sonlarında ağırlıyor.

Bazı vatandaşlar da günü birlik gittikleri yaylalarda kiralık konut ararken, bazıları ise oturdukları evlerin sahipleriyle gelecek yıl için şimdiden anlaşma yapıp kaparo veriyor.

Yayla köyü muhtarları, yaptığı açıklamada, okulların kapanmasıyla gidilen yaylalardaki hareketliliğin, Eylül sonuna kadar sürmesinin beklendiğini söyledi.

Yayla sakinlerinin Ramazan ayını serin iklimde rahat bir şekilde geçirdiğini belirten muhtarlar, özellikle son yıllardaki nüfusun bu yıl daha da arttığını belirttiler.


Yaylaların cazibesi arttı

Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)