Yangın söndürme helikopteri Çamdüzü’nde göreve başladı

2463 kez okundu 10 Ağs 2014 (22:17)

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü bölgesinde görev yapacak yangın söndürme helikopteri İlçemiz Çamdüzü mevkiinde 1 Haziran tarihi itibariyle göreve başladı.


Yangın söndürme helikopteri Çamdüzü’nde göreve başladı

Silifke Çamdüzü mevkiinde konuşlanan yangın söndürme helikopterinin göreve başladığını belirten Orman İşletme Müdürü Mustafa Arslan, Akdeniz iklim kuşağında olan bölgenin orman yangınları açısından çok hassas bir konumda olduğunu söyledi. Bölge ormanlarının yüzde 32 si genç meşcerlerden oluştuğunu belirten Aslan, "321 kilometre sahil bandının olması ve Mersin nüfusunun yüzde 22'sine tekabül eden 360 bin vatandaşımızın orman içi ve bitişiğinde yaşıyor olması bu riski daha da artırıyor. Orman yangınlarına karşı mücadelede halkımızın bilinçlendirilmesinden başlayarak, eğitim, alt yapı, bilgi donanımı ve ekipman anlamında hazırlıklarımız ve çalışmalar yapıyoruz. Orman yangınlarına daha hızlı ve etkin müdahale için Orman Genel Müdürlüğümüzce tahsis edilen 1 yangın helikopteri Silifke Çamdüzü'nde görevine başladı" dedi.

Orman Yangınları ile mücadele kapsamında alınan mevsimlik yangın işçilerinin de göreve başladığını ifade eden Aslan, “Mevsimlik olarak görev yapan 65 yangın işçisi göreve başladı. Bu yıl olası yangınlara, 8 arasöz, bir helikopter, 3 su tankeri, 3 dozer, 1 Tır, 1 Grayder ve 5 yangına ilk müdahale aracı ile müdahale etmeye hazırız” dedi.

Anız yakmalara karşı vatandaşları da uyaran Aslan, “Hem topraklarımızın verini düşürmemek hem de olası yangınlara karşı vatandaşlarımızın anız yakmamasını istiyoruz. Gelişigüzel yakılan anızlar nedeniyle büyük yangınlar oluşabilir. Ayrıca vatandaşlarımızdan piknik alanlarında yaktıkları ateşlerini söndürmelerini ve söndüğünden emin oluncaya kadar su dökmelerini istiyoruz. Umarız büyük orman yangınlarının yaşanmadığı bir dönem geçiririz” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)