Üzümün kilosu 3 liraya düştü

1411 kez okundu 22 Haz 2015 (11:54)

Silifke’de Nisan ayında örtü altında ilk hasadı yapıldığında üreticilerden kilosu 30 liraya alınan üzüm 3 liraya düştü.


Üzümün kilosu 3 liraya düştü

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, Silifke'nin Türkiye'nin önemli tarım potansiyeline sahip ilçelerinden biri olduğunu, ilk turfanda meyve ve sebze hasadının da burada yapıldığını kaydetti. 

Nisan ayında örtü altında ilk hasadı yapıldığında üreticilerden kilosu 30 liraya alınan üzümün şuanda kilosunun kalitesine göre 3 ila 5 lira olduğunu ifade eden Türer, üzüm üretiminin Uzuncaburç, Keben, Sabak, Karakaya, Kargıcak, Gündüzler ve Kepez mahallelerinde yoğun bir şekilde yapıldığını belirtti.

Örtü altında üzüm hasadının bitmek üzere olduğunu, açık alanda hasat sezonunun ise temmuz ayının ilk haftasında başlayacağını vurgulayan Türer, ilçe genelinde açık alandaki üretim de başladığında 20 bin dönüm araziden yılda 20 bin ton üzüm hasadının gerçekleştirileceğini söyledi.

Örtü altında üretilen erkenci üzümün fiyatının iyi olması nedeniyle üreticisine kazandırdığını belirten Türer, "Açıkta yetiştirilen üzümlere oranla örtü altında erken çıkmasının yanında daha fazla da ürün alınıyor. Yani açık alanda bir dönümden ortalama 400 kilogram ürün hasat edilirken örtü altında bu rakam 3 tona kadar çıkıyor" dedi. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)