Üreticisini değil, Tüccarı Güldürdü

1413 kez okundu 06 Haz 2015 (09:54)

Limonun Başkenti Mersin'in Silifke ilçesinde Türkiye limon üretiminin yüzde 65'inin gerçekleştiriyor!


Üreticisini değil, Tüccarı Güldürdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre tüketici fiyatları bazında yüzde 28,38 ile zam şampiyonu olan limon, üreticisini sevindiremedi. Üreticiler ellerinde olmayan limonun şampiyonluk sevincini tüccar ve aracıların yaşadığına dikkat çekti.

Türkiye limon üretiminin yüzde 65'inin gerçekleştiği, limonun başkenti Mersin'in Silifke ilçesinde çiftçiler, kendilerinin de bu sevince ortak olmak istediklerini ancak dalında limonun kalmadığını söylediler.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, "Limonun başkenti Silifke ovasında bu yıl üretilen limon miktarı 500 bin ton civarındadır. Bunun yaklaşık 200 bin tonu ihracata gidiyor. Diğer yarısı 200 bin tonu da yatak diye tabir ettiğimiz şekilde dinlenmeye alınıyor. Şu an limonumuz 2,5 lira civarında ve şampiyon ilan ediliyor. Fakat çiftçimizin eline geçen para kilo bazında 75 kuruş ve 1 lira civarındadır. Çiftçimiz bu şampiyonluğa sevinemedi maalesef" dedi.

Ürünün artık aracı ve tüccarın elinde olduğunu ifade eden Öger, "Bunun yanı sıra tüketiciler de pahalıya limon yiyor. Şampiyonluğu maalesef çiftçimiz yaşayamıyor, aracılar ve tüccarlar yaşıyor" diye konuştu.

Çiftçilerden Hakan Yıldırım da, olmayan limonun fiyatının yükseldiğini belirterek, "Aracılar kazanıyor, müstahsil kazanmıyor. Şampiyon demek bizim açımızdan fuzulidir. Bu fiyata gitmişse yokluğundan gitmiştir" dedi.

Limonun üreticinin elindeyken 75-80 kuruş olduğunu ifade eden çiftçi Cemal Korkut ise, "Dalda limon kalmadı, limon ihracatçının elinde 2,5 lira oldu. Üreticinin elinde olmayan limon zam şampiyonu oldu" diye konuştu.

Çiftçilerden Fatih Ürel, "Üretici olarak şampiyonluğu biz yaşayamadık. Keşke bunu bizler de yaşayabilseydik. Dalında olmayan limon 2,5 lira olsa ne olmasa ne" şeklinde konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)