Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi

522 kez okundu 16 Kas 2015 (08:30)

Mersin’de bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesine katılan konuklar, Silifke ilçesindeki tarihi yerleri gezdi.


Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından, Avrupa-Türkiye Turizm Konseyi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Mersin Turizm Platformu işbirliğiyle bu yıl ilki gerçekleştirilen 1. Uluslararası Kardeş Şehirler Turizm Zirvesi, Mersin'de gerçekleştirildi.

İki gün süren ve çok sayıda ülkeden çok sayıda belediye başkanı ile çoğunluğunu turizm yöneticilerinin oluşturduğu 200’e yakın konuğun katılımıyla gerçekleştirilen etkinliğin ardından konuklar Silifke Müzesi ve Aya Tekla Kilisesini gezdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin’de ilk defa böyle geniş kapsamlı bir etkinlik düzenlendiğini kaydetti.

Bu etkinliğin tüm dünyada da bir ilk olduğunu ifade eden Kocamaz, “Aslında bu etkinlik dünyada bir ilk. Tüm dünyadaki kardeş şehirleri bir platform etrafında birleştirmek, bir birlik oluşturmak istiyoruz. Bu vesileyle de insanların birbirini daha yakından tanıması, kültürlerini tanıması ve turizmin geliştirilmesine yönelik katkılan konmasıdır” dedi.

Bu tür etkinliklerdeki en önemli amaçlardan birinin de dünya barışına katkı sağlamak olduğunu belirten Kocamaz, şunları söyledi:

“İşte her gün dünya yeni yeni olaylarla sarsılıyor. Dün akşam Paris’te yaşanan olay gerçekten bir insanlık dıramı. Terörün her türlüsünü lanetliyoruz. Bu düşüncelerle insanları insanlık adına bir araya getirmek istiyoruz. Barış ve kardeşlik ortamının geliştirilmesine katkı koymak istiyoruz. “

40’ın üstünde ülkeden 180’in üstünde kişinin Mersin’i ziyaret ettiğini vurgulayan Kocamaz, “Bu vesileyle yapılan çalıştay sonucunda Mersin’i de tanıtmak istiyoruz. Onun için tarihi yerlerimizi, ören yerlerimizi, kültür değerlerimizi de gelen misafirlerimize göstermek istiyoruz” dedi.

 

Bu tür etkinliklerin Mersin’in tanıtımına da katkı sağladığını anlatan Kocamaz, “Bu gelen insanlar inşallah Mersin’den memnun bir şekilde ayrılırlar ve Mersin’i gidebildikleri her yere tanıtırlar. Şuana kadar aldığımız intiba gerçekten olumlu. Ben bu tür etkinliklerin sadece yerel yönetimlerin yada Ticaret Odası gibi kuruluşların değil bütün sivil insiyatif ve halkımız tarafından da üstlenilmesini, benimsenilmesini bekliyorum. Çünkü bu memlekette yapılacak her etkinlik bu memleketin ekonomisine de artı değerler kazandıracaktır. Belki başlangıçta bunlar biranda görülemeyebilir ama gelecekte, özellikle de bizden sonraki nesillere aktarılması noktasında hepimize çük büyük yükümlülükler düşmektedir” diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)