Turunç, Hoş Kokusu ve Görüntüsüyle Şehre Güzellik Katıyor

2355 kez okundu 25 Kas 2014 (15:08)

Ana vatanı Güneydoğu Asya olduğu tahmin edilen, Akdeniz havzasında yabani olarak yetişen ve yetiştirilen turuncun süs bitkisi olarak da kullanılabileceği bildirildi.


Turunç, Hoş Kokusu ve Görüntüsüyle Şehre Güzellik Katıyor

Akdeniz'e kıyı ülkelerde ve Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, kışın yaprağını dökmeyen, portakala benzeyen, ancak suyu acımtırak olduğu için tüketilmeyen turunç, ekildiği bölgenin kokusunu değiştirdiği gibi diğer süs bitkilerinden daha ucuz olması dolayısıyla da dikkati çekiyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, turuncun insanlar tarafından pek bilinmediğini ve tüketilmediğini kaydetti. 

Turuncun hem çiçekleriyle hemde meyveleriyle doğal bir güzelliği ortaya çıkardığını belirten Can, şunları söyledi:

''Narenciyenin anası olan turunç, Akdeniz Bölgesi'nde caddelere, kaldırımların arasına dikilerek, mart ayında açtığı çiçeklerle, adeta parfüm sıkılmış gibi bir ortam yaratıyor. Ama artık turuncun yerini değişik süs bitkileri aldı. Diğer süs bitkileri de kullanılacak ama bunu turuncu bir kenara atmadan yapmak gerekiyor. Bir 'Akdeniz' markası yaratacaksak bölgenin çehresini turunç ağaçlarıyla süslememiz gerekiyor. Akdeniz için manevi değeri olan turuncu, eskiden olduğu gibi kaldırım kenarlarına, yol kenarlarına dikmemiz gerekiyor. Turunç ağaçlarını ektikten sonra budamasını ve bakımını yaparak, turuncun insanlara görsel bir şölen sunmasını sağlamalıyız.'' 

Turuncun çok fazla maliyeti ve masrafının olmadığını ifade eden Can, turunç fidanının diğer süs bitkilerine göre çok ucuza satıldığını, belediyelerin çevre süslemesinde turuncu tercih etmesinin ekonomik olarak da karlı olacağını kaydetti.

Eskiden turunç meyvesinin sadece ciğer ve salatada kullanıldığını anlatan Can, şöyle devam etti:

''Turuncu bir nevi limon gibi kullanırdık. Yediğimiz yemeklere, salatalara turunç sıkardık. Özellikle ciğere turunç sıkardık. Herkese tavsiye ediyorum 'ciğere turunç sıkın ve deneyin' diyorum. Karadeniz denince akla hamsi geliyorsa, turunç denilince de akla Akdeniz'in gelmesi  gerekiyor. Ayrıca son dönemlerde turuncun, Mersin civarında reçeli de yapılıyor. Bunları da göz önüne aldığımızda, Akdeniz'deki turunç ağaçlarının sayısını artırmalıyız.''


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)