Türkiye'nin Ilk Kayısı Hasadı Silifke'de

1983 kez okundu 17 Nis 2015 (12:32)

Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin’in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı.


Türkiye'nin Ilk Kayısı Hasadı Silifke'de

Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin'in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı. İlk hasatta 250-300 kilo kayısı, kilosu 20 TL'den satıldı.

Silifke'nin Kabasakallı Mahallesinde örtü altında kayısı üretimi yapan Hamza Gökler, yılın ilk kayısı hasadını Silifke'de yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk hasat ürünlerin kilosunu 20 TL'den İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerin yanı sıra ihracata gönderdiklerini söyledi.

4 dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 6 ton ürün beklediğini ifade eden Gökler, "Türkiye'de kayısı ilk kez çıktı. Türkiye'nin ilk kayısısını Silifke'den çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara, İzmir'e ve İhracata gönderiyoruz. İlk hasatta 250-300 kilo topladık. Kilosu ise 20 TL'den gidiyor. Ürün çok lezzetlidir. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz" dedi.

Üretici Hamza Gökler, 4 dönümlük arazisine İspanya'dan getirttiği 'magador' cinsi kayısı fidanı diktiğini, bu türün Akdeniz Bölgesi'nde 'erkenci' diye bilinen diğer kayısı çeşitlerine göre 15 gün daha erken olgunlaştığını belirtti.

Silifke Kayısı Üreticileri Birliği Başkanı İsmail Gürses, bu yıl ilçe genelindeki örtü altı kayısı üretiminden 8 bin ton, açık alandaki kayısı üretiminden ise 800 bin ton hasat yapılmasının beklendiğini söyledi. Bölgenin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiye'nin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını ifade eden Gürses, "Türkiye'nin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısı da hasat etmeye başladı. 2015 yılı kayısı üreticilerinin sevinç yılı olacak. Bu yıl ilk kayısı hasadını yaptık. Türkiye'nin her yerine kayısı gönderiyoruz. Kayısı bol olduğu zamanlarda ise dünyanın her yerine göndereceğiz. Açıkta kayısı hasadına 15 gün sonra başlayacağız. Örtü altındaki kayısılarımızı çok yüksek fiyatlarla satacağız" dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)