Terör Olayları Çiftçiyi de Vurdu

602 kez okundu 11 Eyl 2015 (10:13)

Doğu ve Güney Doğuda yaşanan terör olayları, Silifke’deki nar üreticilerini vurdu.


Terör Olayları Çiftçiyi de Vurdu

Son günlerde yaşanan terör olayları nedeniyle Arap ülkelerine nar ihracatı ve doğu illerine nar sevkiyatı durma noktasına geldi. Terör olayları, hasadına başlanan hicaz narından türetilmiş olan erkenci Caner cinsi narın bu yılki fiyatları düşmesine neden olurken, üreticiler endişe yaşıyor. Geçen yıl kilosu 3-3,5 liraya satılan nar bu yıl 1-1,5 liraya alıcı buluyor.

Üretici Cem Ergül, nar hasadının ardından yaptığı açıklamada, geçen yıla oranla bu yıl fiyatların çok düşük olduğunu kaydetti.

Fiyatlardaki düşünün ana nedeninin doğuda yaşanan terör olayları nedeniyle ürün gönderilememesinden kaynaklandığını ifade eden Ergül, “İlk nar hasadına başladık fakat çok tatlı başlamadı. Güney Doğudaki terör olaylarından dolayı pazarda çok büyük daralma var. Biran önce bu terör olaylarının bitmesi gerek, yoksa Mersin, Adana, İskenderun, Hatay bölgesindeki üreticiler zor durumda düşecek. Çünkü hallerdeki doğuya giden arabalar gitmez oldu, giden de tek tük araç var. Bunun yanında 3-4 yıl önce başlayan Suriye olaylarından dolayı Arap ülkelerine yaptığımız ihracatlarda tıkanmalar oldu ve fiyatlar sürekli geri geliyor. Fiyatların geri gelmesine müteakip ilaç ve gübreye sürekli zam geliyor ve çiftçi bir zaman sonra yaşayamaz duruma gelecek. Gerçekten üreticilerin ürettiğiyle kazandığı birbirini karşılamıyor. Biz üreticiler olarak terörün bitmesini istiyoruz, biran önce herşeyin normale dönmesini ve komşularımızla barışıp ihracatımızın açılmasını istiyoruz” dedi.

Doğu ve Güney doğudaki terör olaylarının tarım ürünlerini vurduğu, çiftçiyi de vurduğu bir darbe olduğu ortadadır. Yetiştirdiğimiz ürünleri Doğu ve Güneydoğuya göndereceğiz ama kamyoncular, tırcılar can güvenlikleri olmadığı için gitmiyorlar. Yani terörün biran önce bitmesi tek istediğimizdir. Tabi bizde borç harç ürün yetiştiriyoruz. İhracat olmadığı için, Güney doğuya gitmeyen kamyoncularımız da haklı. Biran önce terörün bitmesini istiyoruz.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can da, Doğu ve Güney Doğuda yaşanan terör olaylarının tarımı vurduğunu kaydetti.

Terörün biran önce bitmesini istediklerini belirten Can, “Doğu ve Güney doğudaki terör olaylarının tarım ürünlerini vurduğu, çiftçiyi de vurduğu bir darbe olduğu ortadadır. Yetiştirdiğimiz ürünleri Doğu ve Güneydoğuya göndereceğiz ama kamyoncular, tırcılar can güvenlikleri olmadığı için gitmiyorlar. Yani terörün biran önce bitmesi tek istediğimizdir. Tabi bizde borç harç ürün yetiştiriyoruz. İhracat olmadığı için, Güney doğuya gitmeyen kamyoncularımız da haklı. Biran önce terörün bitmesini istiyoruz” dedi.

Nar üretimine de değinen Can, bu yıl bin 200 dönüm araziden bin 500 ton hicaz narı hasadının yapılacağını, ova kesimlerinde narenciyeye alternatif olarak dikimi yapılan Hicaz Narının erken hasat edildiğini söyledi.

Keben başta olmak üzere Göksu Vadisi köylerinde yoğunlukta bulunan ve Tarım Bakanlığından 33 N16 olarak tescilli olan Türkiye’nin tek sofralık narların hasadına ise Ekim ayı sonunda başlanacağını, hasat sezonunun ise Ocak ayına kadar devam edeceğini vurgulayan Can, bu yıl ilçe genelinde ise 3 bin dönüm araziden yaklaşık 5 bin ton nar hasadının yapılacağını kaydetti.

Bu yıl fiyatların düşük olması nedeniyle üreticilerin endişeli olduğunu vurgulayan Can, dileklerinin üreticilerin ürettiği ürünlerden hak ettiği geliri elde etmeleri olduğunu belirtti.

 

Narın C vitamini, demir ve potasyum deposu olduğuna işaret eden Can, çiftçilerin, narenciyeye oranla çabuk yetişen, bol ürün veren bir ağaç türü olan hicaz narı ekimine yöneldiğini belirtti.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)