Tatil ve Turizm Cenneti Taşucu Konuklarını Bekliyor

2462 kez okundu 09 Haz 2015 (17:30)

Türkiye’nin Akdeniz’e ve Kıbrıs’a açılan çok önemli bir kapısı konumunda olan Taşucu, tarihi ve doğal güzellikleriyle yaz mevsimini geçirmek isteyen konuklarını bekliyor.


Tatil ve Turizm Cenneti Taşucu Konuklarını Bekliyor

İklimi, doğal güzellikleri, tarihi kalıntılarıyla yerli ve yabancı konukların ilgisini çeken Taşucu, dünyanın her yerinden insanların gelip yerleştiği veya tatilini geçirdiği bir mahalle olarak dikkat çekiyor.

Tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri, sıcak iklimi, temiz havası ile büyük bir turizm potansiyeline sahip olan ve ekonomisinin önemli bir bölümünü turizmin oluşturduğu Taşucu’nda belgeli birçok otel, motel, pansiyon ve campingler bulunuyor.

Taşucu’nun turizm alanında birçok değere sahip bir mahalle olduğunu ifade eden Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, bölgenin tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleri, yılın 300 günü güneşli iklimi, temiz kıyı bandı ile büyük bir turizm potansiyeline sahip olan ve ekonomisinin önemli bir bölümünü turizmin oluşturduğu Taşucu’nun herkese ve her keseye hitap edebilen bir tatil ve turizm cenneti olduğunu söyledi.

Taşucu’nun bu jeopolitik konumu, iklim ve arazi durumunun ilk çağlardan beri insanların büyük ilgisini çektiğini kaydeden Turgut, “Toros Dağları’nın yeşili ile Akdeniz’in mavisinin kucaklaştığı bir noktada kurulmuş; iklimi, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ile yerli, yabancı herkesin beğenisini kazanan, bu nedenle dünyanın her yerinden insanların gelip yerleştiği veya tatilini geçirdiği, gün geçtikçe büyüyen şirin bir mahallemizdir. Mahallemizin geçim kaynakları arasında tarım, ticaret, balıkçılık ve turizm bulunmaktadır. Tarım alanında portakal, mandalina, limon ve çilek ön plandadır. Her yıl Taşucu Gümrüğü’nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne deniz yoluyla binlerce kişi giriş-çıkış yapmaktadır. Bu geçişlerde mahalle esnafına ve ticari hayata canlılık getiriyor” dedi.

Taşucu’nun tarihi ve doğal güzellikleriyle, jeopolitik konumuyla Akdeniz’in ve Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri olduğunu belirten Turgut, “Bölgesinde Grek, Roma, Selçuklular ve Osmanlı dönemlerinden bir çok yapı ve eser bulunduran Taşucu aynı zamanda Hristiyanlar için kutsal olan Ayatekla Bazilikası araştırmacıların ve insanların büyük ilgisini çekmektedir” diye konuştu.

Turgut şöyle devam etti; “Bölgenin güneşlenme süresinin fazla oluşu, denizinin ve havasının temiz olması, içinde nesli tükenmekte olan birçok bitki, kuş türü ve deniz canlısını barındıran Göksu Delta'sı, kamping alanları, yaylalarının doğal güzelliği, Göksu Nehir’inde rafting heyecanı ve sıcak insanlarıyla turizm alanında gelişmekte olan etkenlerdir. Taşucu aynı anda kültür, deniz, inanç, yayla ve doğa turizminin yapılabildiği nadir bölgelerdendir.

Taşucu, tarihi, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri, sıcak iklimi, temiz havası ile büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. Ekonomisinin önemli bir bölümünü turizmin oluşturduğu Taşucu’nda belgeli otel, motel, pansiyon ve campingler bulunmaktadır. Yerli ve yabancı birçok turistin ziyaret edip dinlendiği, Kıbrıs’a geçişlerin yapıldığı beldemizde her türlü konaklama hizmeti verilmektedir.”


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)