Tarlada 1 Pazarda 4 Lira

616 kez okundu 11 Tem. 2016 (16:19)

Onun çöpü de para ediyor..


Tarlada 1 Pazarda 4 Lira

Atakent Mahallesi'nde çilek ve domates yetiştiriciliği ile uğraşan Hamit Gönül, 5 yıldır Türkiye’de ilk hasat edilen Silifke enginarını üretiyor. Her yıl ilk ocak ayında daha sonra Haziran ve Temmuz aylarında hasadı yapılan Silifke enginarı, verdiği kök sayısı ile de çiftçinin yüzünü güldürüyor. 5 yıl önce başladığı enginar üretiminde ilk yıllarında zarar eden Hamit Gönül, sabrının karşılığını almaya başladı.
Silifke enginarının tanıtılması gerektiğine dikkat çeken Gönül, “Örnek bir şekilde yetiştirilen enginar Türkiye’de ilk olarak Silifke’de çıkıyor. Çok güzel, çok lezzetli, çok doğal, o yönüyle tanıtılmasına ve bilinmesine ihtiyaç var” dedi.

Enginar hasadı başladı tarlada 1 liraya satılan sebze pazarda 4 liraya alıcı buluyor.
Türkiye'de Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde üretilen enginarın bir çeşidi olan, Silifkenin atakaet kasabasında yaygın olarak yetişen sakız türü, hasadının ardından ülkenin birçok noktasına gönderiliyor. Tarlada tane fiyatı 1- 1.5 lira arasında değişen Yunan ve Romalılar dönemlerinden beri bilinen, bu dönemlerde kral sofralarının en geçerli yemeği olarak tüketilen enginarın pazardaki fiyatı ise 4 liraya kadar ulaşıyor.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)