STSO Başkanı Kaynar "SEKA Limanı bölgenin tarım ve sanayi ürünleri açısından çok önemli yere sahiptir"

6124 kez okundu 01 Ock 2015 (09:54)

Başkan Nurettin Kaynar'ın Karaman TSO da Düzenlenen ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan'ın katıldığı Seka Taşucu Limanı Özelleştirme İstişare Toplantısı'na katıldı.


STSO Başkanı Kaynar

28 Aralık Pazar Günü Karaman Ticaret ve Sanayi Odası'nın ev sahipliğinde yapılan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın LÜTFİ ELVAN'ında katıldığı "SEKA TAŞUCU LİMANI ÖZELLEŞTİRME İSTİŞARE TOPLANTISI" na katılan Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin KAYNAR yaptığı açıklamada; Kaynar, “SEKA Limanı bölgenin tarım ve sanayi ürünleri açısından çok önemli yere sahiptir”.

"Toplantıda SEKA Limanı Hakkında Mersin Deniz Ticaret Odası'nın bir sunum yaptı, burada SEKA-Taşucu Limanının 1980 yılından buyana faaliyette olduğu ve stratejik öneme haiz olan ticari bir liman olduğu belirtildi. Bu Limanın, Bölgenin tarım ve tarıma dayalı sanayi ürünlerinin ihracı ile ve Karaman ve Konya İllerinin sanayi mamülleri ve çimento sanayinin ve bölgede mevcut mermer ocaklarından çıkan mermerlerin ihracatının buradan yapılabilmesi çok önemlidir. Bu Liman yalnızca Ulaştırma ve Ekonomik faaliyetleri ile değil ülkemizin güvenlik stratejisi açısından da önemli olduğu, Suriye, Lübnan, İsrail gibi Ülkelere de yakınlığı nedeni ile jeo-politik açıdan son derece önemli bir konumda yer almaktadır. Bu limanın stratejik önemi NATO Limanının da bu bölgede yer alması ile de önemini arttırmıştır.

Burada, Odamızın da yer aldığı bir konsorsiyum ile Gemi Bakım Tersanesi kurulması girişimi yargıyla karşılaşmış ve Danıştay bu kararı iptal etmiştir.

Tersane alanı 2008 yılında Sulak Alanlar Komisyonu'nun kararı ile "Göksu Deltası Sulak Alan Bölgesi"  içersine alınmış ve Fabrika Sahası ve ticari liman Tampon Bölge içine alınmıştır.30 yıldır ticari bir liman olarak faaliyet gösteren Taşucu-Seka Limanı,Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca 2009 yılında ticari limandan Yat Limanına dönüştürülmüştür.Fabrika Sahası ise Turizm tesis alanı olarak belirlenmiştir.

Değiştirilen tampon bölge sınırı," yat limanı işletmeciliği " de dahil olmak üzere her türlü faaliyeti imkansız hale getirmiştir.Yapılması gereken Bu Tampon Bölgenin sınırlarını yeniden belirlenmesi gerekmektedir.

Çünkü Bu Liman,Anadolu'nun en önemli sanayi merkezlerinden bir olan Konya ve Karaman İlleri içinde önem taşımaktadır.Konya ve Karaman'a,Mersin Limanına oranla daha yakın mesafede olan Taşucu Seka Limanının ticari liman hüviyetini koruması ve hatta işlerliğini arttırması,Konya ve Karaman İllerimizde faaliyet gösteren 1000 in üzerinde ihracatçı firma açısından son derece önemlidir."

Bakan Lütfi ELVAN ise," Konya-Karaman-Mersin Üçgenine 2.Marmara Bölgesini yerleştirmek istiyoruz.Konya-Karaman-Mersin ekonomiye büyük katkı sağlayacak güce ve potansiyele sahiptir ve bölgede çok ciddi lojistik altyapı yatırımları yapılmaktadır.Çok güçlü sanayi altyapımız ve fabrikalarımız var.Birlik ve beraberlik içinde bu projeleri birlikte yürüteceğiz.Hızlı trende hedefimiz 2015 yılı sonunda  Konya-Karaman arasında hızlı tren hem yük hemde yolcu taşımacılığına başlayacak olup;2017 yılında Konya-Karaman-Mersin Hattı hizmete girecektir.Bu bölge Türkiye'nin 2.Marmara Bölgesi olacaktır." demiştir.

Ayrıca sayın Bakan'a Çeşmeli Taşucu Otobanı ve Kırobası-Karaman Yolunun aciliyeti hakkında bilgi verdik ve kendisi,Kırobası-Karaman Yolunun Karayolları Sorumluluğuna aldıklarını ve proje çalışmalarına başlanıldığını belirtti.Ama Çeşmeli-Taşucu Otoyolunun ise daha önem arz ettiğini ve bununda çalışmalarının yapıldığını söyledi.

Başkan NURETTİN KAYNAR Karaman TSO Başkanı Mustafa TOKTAY ile de işbirliği konusunda görüş birliğine varıldığını,Başkan Mustafa TOKTAY'ın herkonuda SİLİFKE'nin yanında olduğunu belirtti.

Oda olarak bizim talebimiz,SEKA TAŞUCU LİMANI Özelleştirilmesi ve Bu Limanın Ticari Limana Dönüştürülmesi olmuştur.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)