‘Silifke’Yi Tarih ve Kültür Kenti Yapacağız’

4496 kez okundu 20 Eyl 2014 (14:13)

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, İlçenin çehresini değiştirerek cazibe merkezi yapmak için kolları sıvadı. Başkan Turgut, faaliyete geçecek yeni proje ve çalışmaların, Silifke için anlamlı ve önemli dev projeler olduğunu kaydetti.


‘Silifke’Yi Tarih ve Kültür Kenti Yapacağız’

Turgut, ilçenin çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olduğunu belirterek, ‘Yöremizde yapılan kazı çalışmalarının yoğunluğu, bunu zaten ortaya koyuyor. İlçemizi bu doğrultuda bir tarih ve kültür şehri yapmayı planlıyoruz’ dedi.

Yılın büyük çoğunluğu gülümseyen güneşi, masmavi denizi, yüzyıllara meydan okuyan tarihi, tertemiz havası, doğal güzellikleri ve kültürel zenginliği ile Doğu Akdeniz kıyılarının en çarpıcı turizm merkezlerinden biridir Silifke.

Mersin'in en büyük ilçesi olan Silifke, Toros dağlarının eteğinde, Göksu Nehri'nin iki yakasında kurulmuş şirin mi şirin bir yerdir.  Anadolu'yu Kıbrıs'a bağlayan Taşucu Limanıyla, bir ucu Gülnar ve Anamur ilçelerine diğer ucu ise Erdemli ilçesine dayanan Silifke, kuzeyinde ise Kıca, Kırobası ve Sarıaydın mahalleleriyle Mut ve Karaman sınırına dayanmaktadır. Mersin'in can damarlarından biri olan bu renkli ilçede zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak ve huzur bulacaksınız.

‘TARİHİ VE KÜLTÜREL DOKUSUNU BOZMADAN MODERNLEŞECEĞİZ’

Silifke’yi modern ve çağdaş bir kent haline dönüştürürken, tarihi ve kültürel dokusunu bozmadan, Yörük geleneğini de yaşattıklarını belirten Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, ‘Taşeli Platosu ve Taşeli yöresi olarak adlandırdığımız Silifke’miz,  tarihi ve kültürel zenginlikleriyle adeta bakire bir cennet konumundadır. Tatil anlayışınız deniz, kum, güneşten ibaret değilse, tatile gittiğiniz bölgenin ruhuna daha yakından dokunmak istiyorsanız Silifke'deki tarihi kalıntıları, kaleleri ve yüzyıllara meydan okuyan eserleri gezebilirsiniz.

Mezgit Kalesi, Taş Köprü, Aya Tekla Kilisesi, Silifke Kalesi, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Olba Antik Kenti ve Tokmar Kalesi bölgenin tarihine ışık tutan önemli eserler arasında gelir. Tarihi değerleri yanında doğal güzellikler açısından inanılmaz zengin bir yerdir Silifke. Gezerken mutlaka fotoğraf makinanızı yanınızda bulundurun çünkü gördüğünüz güzellikler karşısında nefesiniz kesilecek ve her birini fotoğraf albümünüzde ölümsüzleştirmek isteyeceksiniz. Cennet Cehennem, Boğsak Adası, Tisan Koyu, Yapraklı ve Akyar koyları ile Akçakıl Koyu ve Astım Dilek Mağarası bölgenin rengine renk, güzelliğine güzellik katan yerlerden bazılarıdır.

Yılın yorgunluğunu serin sularda atmak ve bol bol güneşlenmek istiyorsanız Silifke ve çevresindeki plajları ve koyları ziyaret etmelisiniz. Yapraklı Koy, Akçakıl Plajı, Boğsak Plajı, Susanoğlu Plajı, Akkum Plajı ve İncekum Plajı vakit geçirmekten hoşlanacağınız, masmavi denizi ile kucaklayan, güneşi ile içinizi ısıtan yerlerin başında gelir.

Tatilinizi hatırlatacak hediyelik eşyalar, yöreye özgü kıyafetler ve yiyeceklerden satın almak istiyorsanız Silifke'nin şirin mi şirin çarşısına uğramadan dönmeyin. Rengârenk takı tezgâhları, sıra sıra dizilmiş hediyelik eşya dükkânları, küçük kafeler, yöreye özgü kıyafetler, aksesuarlar satan dükkânları gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Bununla birlikte Mersin ve çevresinde de yaz sıcaklarından bunalanlar yaylalara çıkar ve bunaltan sıcaklardan böylece bir nebzede olsa uzaklaşmış olur. Sizde biraz serinlemek, göz alabildiğine uzanan yemyeşil doğanın içinde kaybolmak ve sakinliğin tadını çıkarmak istiyorsanız; Balandız, Yeniçıktı, Kırobası ve Gökbelen Yaylası tüm misafirperverliği ile sizleri bekliyor’ dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)