Silifkeli çiftçilerimizin gübre giderleri azalacak verimleri artacak

3274 kez okundu 16 Ock 2015 (16:12)

Silifke Sulama Kooperatifleri Kurucu Müdürü Ersin Akdoğan meyve ve sebzelerin gübre ihtiyacını belirleyen bir cihazın yapıldığını böylelikle gerçek gübreleme sağlanarak bölgemizde verimli tarım yapılabilmesinin önünü açacaklarını belirterek, “Silifkeli çiftçilerimizin gübre giderleri azalacak verimleri artacak” dedi.


Silifkeli çiftçilerimizin gübre giderleri azalacak verimleri artacak

Silifke Sulama Kooperatifleri Kurucu Müdürü Ersin Akdoğan Anadolu Kız Meslek ve Meslek Lisesi Konferans salonunda bir toplantı düzenleyerek meyve ve sebzelerin gübre ihtiyacını belirleyen cihazın tanıtımını yaptı. Düzenlenen toplantıya Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Prof. Dr. Oktay Gürkan ve Yük. Ziraat Mühendisi Sabri Gülersönmez, ziraat mühendisleri ve kooperatif üyeleri katıldı. 

 

ÇİFTÇİLERİMİZİN BİLİNÇLİ ŞEKİLDE TARIM YAPMASINI SAĞLAYACAĞIZ


“Silifkeli çiftçilerimizin daha bilinçli tarım yapmalarını sağlayacağız” diyen Ersin Akdoğan, “Silifke sulama kooperatifleri olarak çiftçimizin sorun olan yanlış gübrelemenin önüne geçebilmek için, Prof. Dr. Oktay Gürkan ve Yük. Zir. Müh. Sabri Gülersönmez ile birlikte
bir çalışma gerçekleştirdik; bu kapsamda meyve ve sebzelerin gübre ihtiyacını belirleyen bir cihaz yapıldı böylelikle gerçek gübreleme sağlanarak bölgemizde verimli tarım yapılabilmesinin önünü açmak için bir tanıtım toplantısı düzenledik, bu anlamda çiftçilerimizin toprak tahlilini cihazın nasıl yapacağını, cihazın numuneyi nasıl aldığını ve yaprak, su ve toprak testlerin AB standartlarında etkin nasıl yapıldığı anlatıldı amacımız teknolojiyi yakında takip ederek çiftçimizin bilinçli şekilde tarım yapmasını sağlamaktır” dedi.


ÇİFTÇİLERİMİZİN TARIMSAL GİRDİ GİDERLERİ AZALACAK DİĞER YANDAN VERİM ARTACAK


“Çiftçilerimizin tarımsal girdi giderleri azalacak diğer yandan verim artacak” diyen Akdoğan, “Analiz örnekleri alarak bölgeye ait toprak özelliklerini, bitki besin elementlerinin varlığı konusunda rapor hazırlanması için gerekli çalışmalar yapılacak. Hazırlanacak olan rapor doğrultusunda yörede eksikliği hissedilen ve toprak yapısına göre bitki besin elementlerinin toprağa verilmesi sağlanarak etkin bir gübre kullanımı sağlanacak. Böylece çiftçilerin tarımsal girdi giderleri azalacak diğer yandan verim artacak. Bu faaliyetlerimiz mevsime bağlı olarak devam edecek. Amacımız çiftçimize faydalı olmak teknik yönden bildiklerimizi paylaşmak. Böylece çiftçilerimiz ürün verimi artacak, gübre gider maliyeti azalacak” dedi.


CİHAZIMIZ ÜLKEMİZ TARIMINA ÖNEMLİ KATKI SUNACAKTIR


“Cihazımız ülkemiz tarımına önemli katkı sunacaktır” Prof. Dr. Oktay Gürkan ise, “Bu cihazımız toprak ve yaprak analiz sonuçlarına dayanılarak gübrelerin uygulanması, çevreye verilecek zararı en aza indirdiği gibi üreticilerin aile bütçesine olduğu kadar ülkemiz
tarımına da olumlu ve önemli katkı sağlamaktadır. Gerek ihracat yoluyla gübre satın
alanların gerekse ülkemizde üretilen gübrelerin ticaretini yapanların, özellikle de geçimini
tarımdan sağlayanların, gübrelerin özelliklerini iyi bilmeleri ve gübrelerin etiketlerinde
belirtilen bitki besin elementlerini tam olarak içerip içermediklerinden emin olmaları gerekir.
Bu da ancak gübrelerin analiz edilmeleriyle mümkündür. Bu modülle; gübrelerin nem, kuru madde kapsamı; organik gübrelerde organik madde miktarı; ticari gübrelerde serbest asitlik, tane iriliğiyle ilgili bilgileri öğrenmeniz amaçlanmıştır. Bununla birlikte gübrelerde; nem, organik gübrelerde yanma kaybı, ticari gübrelerde serbest asitlik tayininde ve ticari gübrelerde elek analizlerinde gereken işlemleri tekniğine uygun olarak uygulamanız amaçlanmaktadır” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)