Silifkeden Turistlere Su Kabağı İhraacatı

4273 kez okundu 10 Ekm 2014 (10:38)

Silifkeden Turistlere Su Kabağı İhraacatı


Silifkeden Turistlere Su Kabağı İhraacatı

 

 

 

Silifke'de yetiştirilen su kabakları turistik yörelerde turistlere satılıyor. Silifke'de evlerin bahçesi ve tarlada açık alanda yetiştirilen su kabakları tanesi 3 liradan alındıktan sonra kurutulduktan sonra Antalya, Alanya, Manavgat, Kemer ve Kaş ilçelerinde turistik eşya satıcılarına veriliyor. Turistik eşya satıcıları su kabaklarını süsledikten sonra yapısına göre tanesi 10 ve 20 lira arasında turistlere satıyor.


Su kabağı yetiştiricisi Yusuf Baştuğ, yetiştirdikleri su kabaklarını genelde Antalya veHatay'da otantik ve turistik eşya satıcılarına sattıklarını söyledi. Otantik eşya satıcıları yanı sıra tarihi konaklar ve lüks otellerin hamamlarınında nostalji amaçlı aldığını belirten Baştuğ, "15 yıldır su kabağı üreticiliği yapıyoruz. Su kabağı fiyatları üç yıldır yerinde sayıyor. Üreticiden ziyade aracılar ve üzerinde işlendikten sonra satıcılar kazanıyor. Su kabağı 3 yıldır 3 lira." dedi. 

Su kabağı yetiştiricisi Salih Yıldız, nostalji amaçlı taleplere yönelik su kabağı yetiştirdiğini, bu sene rekoltenin düşük olduğunu söyledi. Yıldız, su kabağını dededen babaya geçen tohumlarla yetiştirdiklerini kaydetti.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)