Silifke’Den Irak’A Bakla Ihracatı

610 kez okundu 26 Kas 2015 (08:33)

Silifke’de bakla üreticilerinin Atayurt hal tesisine getirdiği ürünler, özel olarak paketlenip Irak’a ihraç ediliyor.


Silifke’Den Irak’A Bakla Ihracatı

 

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, bakla sezonunun başladığını ve şuanda üreticiden kilosunun 3,5 liradan alındığını kaydetti.

Baklayı geçmiş yıllardaki gibi sandıklara değil yarım kiloluk kaselere koyduklarını ifade eden Türer, bakla fiyatının iyi olmasının ise üreticiyi sevindirdiğini belirtti.

Bu yıl bin dönüm araziden yaklaşık 500 ton bakla hasat edileceğini vurgulayan Türer, bunun yarısının Irak’a ihraç edileceğini, kalan kısmının ise iç piyasada tüketileceğini söyledi.

Hasat mevsiminin Mart ayı sonuna kadar devam edeceğini anlatan Türer, fiyatların bu şekilde gitmesi halinde çiftçilerin emeklerinin karşılığını alacaklarını belirtti.

Türer, göz alıcı yeşil rengiyle tazeliği simgeleyen baklanın geçmişinin çok eskilere dayandığını, vitamin bakımından da zengin bir sebze olduğu için Türk mutfağının vazgeçilmez yiyeceklerinden biri olduğunu belirterek, “Çukurova bölgesinde yaygın olarak üretimi yapılan bakla, hem taze hem de kuru olarak yenilebilen bir sebze. Bölgemizde üretilen baklanın çoğunluğu İzmir, İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderiliyor. Dileğimiz, fiyatların sezon boyunca iyi olup çiftçimizin yüzünün gülmesidir” dedi.

 

Bakla Üreticisi Sedat Kaya ise, fiyatların şuanda iyi olduğunu ve bu şekilde devam etmesi halinde memnun olacaklarını söyledi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)