Silifke’De Zeytin Üretiminde de Iddialı

3187 kez okundu 26 Eyl 2014 (09:05)

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke ilçesinde ilk zeytin hasadı yapıldı.


Silifke’De Zeytin Üretiminde de Iddialı

Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, ilçe genelinde 30 bin dönüm arazide 18 bin ton zeytin hasadının yapılacağını kaydetti.

Silifke’de üretilen zeytinin kaliteli olduğunu belirten Can, Keben, Sabak, Gündüzler, Nuru, İmambekirli, Pelitpınarı, Gökbelen, Evkafçiftliği, Yenisu, Örenköy, Kargıcak, İmamlı, Demirçili, Işıklı, Arkum, Atayurt, Akdere, Yeşilovacık ve Kabasakallı Mahallelerindeki yaklaşık 30 bin dönüm arazide zeytin üretiminin yapıldığını kaydetti.

Zeytin hasadının Şubat ayı sonuna kadar devam edeceğini ifade eden Can, hasat edilecek zeytinin 7 bin tonunun sofralık, 18 bin tonunun da yağlık olacağını belirtti.

İlçede zeytin üretim alanının her geçen yıl arttığını vurgulayan Can, yöre için zeytinciliğin uygun olduğunu ve alternatif bir seçenek olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Zeytin ekimine öncülük edip çeşidi arttırmak amacıyla da İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün de gerekli çalışmaları yaptığını belirten Can, son yıllarda yapılan ekimlerde verimi yüksek olan Ayvalık ve Gemlik türlerinin tercih edildiğini sözlerine ekledi.

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)