Silifke'de Yaylalarda Domatese Alternatif Çilek Ekildi

1381 kez okundu 10 Haz 2015 (14:46)

Mersin’in Silifke ilçesinde ilk defa yayla köylerinde çilek yetiştiriciliği yapılmaya başlandı.


Silifke'de Yaylalarda Domatese Alternatif Çilek Ekildi

Silifke'de serada çilek yetiştiriciliği ve serada topraksız çilek yetiştiriciliğinden sonra yayla köylerinde de ilk defa çilek üretimi yapıldı. Keşlitürkmenli Köyünde ilk defa toplam 15 dekar alanda çilek yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Keşilitürkmenli köylülerinden Yemliha Eerdem, Hasan Eerdem, Ali Eker, Mehmet Topçu ve Fatih Topçu'nun yaptığı çilek tarlalarında kaliteli verim alındı.

Keşlitürkmenli köyü muhtarı Rasim Dölek köylerinde daha çok yazlık ve güzlük domates yetiştiriciliğinin yapıldığını belirterek, "Ççiftçilerimiz alternatif ürün olarak çilek ekmeye başladı. Çilek bölgemize uyum sağladı, güzel ve kaliteli verim aldık" dedi.

Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, Türkiye'de en fazla çilek yetiştiriciliği yapılan yerin Silifke olduğunu belirterek, "İlçemiz ayrıca 11 tane soğuk hava deposu ve paketleme tesisi ile çilek ihracatımızın yüzde 60-70'ini ilçemizden gerçekleşmekte, 3 bin civarında ailemiz geçimini çilekten kazanmaktadır. Keşlitürkmenli köyümüzün rakımının yüksekliği ve topraklarının verimli ve az kullanılmasından dolayı çilek meyveleri harika bir lezzet ve aromaya sahip olmakta, yayla köylerimizde önümüzdeki yıllarda çileğin domatese alternatif olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)