Silifke’de kiraz hasadı başladı

1433 kez okundu 22 Haz 2015 (11:52)

Silifke’nin Çaltıbozkır mahallesinde yapılan kiraz üreticiden kilosu kalitesine göre 3 ila 4 liradan alındı.


Silifke’de kiraz hasadı başladı

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan, ülke genelinde birçok ürünün ilk hasadının yapıldığı Silifke ilçesi kiraz üretiminde de iddialı.

Kiraz üretimi yapan Çaltıbozkır Mahallesi Muhtarı Mehmet Karazor, kiraz hasadının ardından yaptığı açıklamada, ilk hasadı yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

Son yılarda kiraz üretiminin yaygınlaştığını ifade eden Karazor, fiyatların iyi olmasının da üreticisini sevindirdiğini belirtti.

Kirazların organik olarak üretildiğini vurgulayan Muhtar Karazor, mahallelerindeki toprakların çok verimli olduğunu ve birçok ürünün yetiştirildiğini sözlerine ekledi.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can ise, ilçe genelinde bin 35 dönüm arazide kiraz üretiminin yapıldığını ve 310 ton hasat gerçekleştirildiğini, bu yıl hasadın yeni başladığını söyledi.

Kiraz üretiminin Çaltıbozkır, Öztürkmenli, Seydili, Şahmurlu, Kırobası, Örenköy, Kavak, Çatak, Kırobası, Sarıaydın mahallelerinde yapıldığını vurgulayan Can, yeni başlayan hasat sezonunun Temmuz ayının 15’ine kadar süreceğini belirtti.

Hasat edilen kirazın iç piyasada İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin değişik illerine gönderildiğini anlatan Can, çiftçinin bilinçli ve kaliteli üretim yapması amacıyla da İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüyle işbirliği yapılıp düzenlene toplantılarla kiraz yetiştiriciliği konusunda gerekli teknik bilgi ve uygulamalı eğitimlerin de verildiğini söyledi.

Kiraz üretiminin yaygınlaşması amacıyla çalışmaların devam ettiğine dikkat çeken Can, önümüzdeki yıllarda kiraz üretiminin ilçe genelinde yaygınlaşacağını kaydetti. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)