Silifke’De Hasat Edilen Limonlar Yatağa Alınıyor

434 kez okundu 23 Arl 2016 (11:25)

Silifke'de daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen üreticiler, hasat ettikleri limonları yatağa alıyor.


Silifke’De Hasat Edilen Limonlar Yatağa Alınıyor

Silifke Ziraat Odası Meclis Başkanı Durhasan Akarca, yatağa hazırlama işlemlerinin limon hasadıyla birlikte başladığını söyledi.

İlçe genelinde yaklaşık 20 bin dönüm araziden 80 bin ton ürün hasadı yapılacağını ifade eden Akarca, "Üretilen limonun yaklaşık yüzde 10'luk kısmı hasat edilir edilmez piyasaya arz ediliyor. Kalan bölümün çok büyük kısmı ise yatak limon olarak depolanıyor" dedi.

Yatağa alınan limonların geçmiş yıllarda genellikle Nevşehir ve çevresindeki mağaralarda ve soğuk hava depolarında saklandığını, bunun hem ulaşım hem de işçilik açısından büyük maliyet yarattığını ve son yıllar maliyetlerin azalması için Kırobası Mahallesi'nde yeni soğuk hava deposu yatırımlarının başladığını belirten Akarca, "Bu soğuk hava depolarında limon, nar gibi ürünler saklanmaya başladı. Buradaki depolarda ürün kaybı Ürgüp'e göre çok daha az oluyor" dedi.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer de, limon hasadının başlamasıyla birlikte tezgahların kurulduğunu ve limonun yatağa alınmaya başladığını kaydetti.

Yatağa alınan limonun Kırobası mahallesindeki soğuk hava depolarında muhafaza edilip, 7 ve 8. Aylarda satılacağını vurgulayan Türer, “Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak, limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, daha sonra satıp daha fazla para kazanmayı hesaplıyor. Yatağa alınan bu limonlar önce Kırobası mahallesindeki limon deposunda bir süre saklanacak” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)