Silifke’De Denizler Terkedilmiş Av Araçlarından Temizleniyor

530 kez okundu 07 Eyl 2015 (13:08)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Balıkçılık ve Su ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Denizlerin terkedilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi” Silifke’de başladı.


Silifke’De Denizler Terkedilmiş Av Araçlarından Temizleniyor

“Denizlerin terkedilmiş av araçlarından temizlenmesi projesi” kapsamında Mersin Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Cevdet Akdeniz,  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Daire Başkanı Ramazan Çelebi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım İl Müdürü Kadir Çiftepala, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yılmaz Şahin, İl Müdür Yardımcısı Mesut Göksu, Mersin Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü İbrahim Çınar, Silifke Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, Erdemli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Türker Taşucu Balıkçı Barınağında bir tekne ile önceden tespit edilen bölgeye geçtiler. 

Su ürünleri avı sırasında zemin yapısı, hava koşulları, ağ çakışması, kullanım hataları veya benzeri nedenlerle denizlerde kaybolmuş ve terk edilmiş av araçlarının çıkarılması amacıyla, “Denizlerin Terkedilmiş Av Araçlarından Temizlenmesi Projesi” kapsamında Erdemli Balıkçı Barınağı ile Silifke’ye bağlı Yeşilovacık mahallesi Kurtburnu (Bölük Adası) arasında kayıp av araçlarının yoğun olarak bulunduğu alanlarda dalgıçlar dalış yaparak deniz altından av malzemeleri çıkardılar.

Profesyonel dalgıçlarla birlikte Mersin Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal da denize girerek deniz altında kaybolmuş ve terk edilmiş av araçlarını çıkardılar. Küçük bir tekne yardımıyla deniz altından çıkarılan av malzemeleri Taşucu Balıkçı barınağına getirildi.

ŞAVAŞLAR GIDA ÜZERİNEYDİ

Genel Müdür Yardımcısı Akdeniz, yaptığı açıklamada, projenin 2014 yılında İstanbul, İzmir, Hatay ve Balıkesir’de başladığını, bu yılda Mersin’de devam edildiğini kaydetti.

Proje kapsamında Erdemli Balıkçı Barınağı ile Silifke Yeşilovacık mahallesindeki Kurtburnu adası arasında kayıp av araçlarının yoğun olarak bulunduğu 20 lokasyon bölgesinin tespit edildiği ve buradaki av araçlarının çıkarılacağını ifade eden Akdeniz, “Dünya nüfusu her geçen gün hızla artıyor. Şuanda Fao’nun verilerine göre 7 milyar insan yaşıyor ve bu insanları beslemek ülkeleri için başlı başına bir problem haline geliyor. Takdir edersiniz ki geçmişte savaşlar gıda üzerine iken bu ayan beyandı ama bugün günümüzde de aynı şekilde enerji, yiyecek ve mali kaynaklar üzerine yapılıyor. Dolayısıyla biz su ürünlerine dünyada baktığımızda bütün hayvansal proteinin toplam üçte birini oluşturduğunu görüyoruz. Bugün dünyada 165 milyon ton balık üretimi gerçekleşiyor. Bunun yaklaşık 94 milyon tonu avcılıktan elde ediliyor, geri kalan kısmı ise yetiştiricilikten elde ediliyor. Ancak gerek çevresel kirlilik gerekse avcılığın yoğun baskısı üzerine baktığımızda bugün balıkçılık türlerinde ciddi oranda azalmalar görüyoruz. Buna örnek vermek gerekirse bizim ülkemizde de böyle. Geçmiş yıllarda 150-200 bin ton hamsi avladığımız dönenler olmuş. Ama geçtiğimiz yıl belki bakanlığımızın uyguladığı kararlar doğrultusunda da biz zaman zaman geçmişte elde ettiğimiz bu limitleri elde edemedik” dedi.

BU PROJEYİ TÜRKİYE’NİN KIYI İLLERİNİN TAMAMINDA UYGULAYACAĞIZ

Bu projenin denizlere terk edilmiş av araçlarının denizlerden temizlenmesi doğrultusunda yapılan bir proje olduğunu vurgulayan Akdeniz, “2014 yılı içerisinde biz bu projeyi 4 tane ilde başlattık. Bu iller İstanbul, İzmir, Hatay ve Balıkesir’di. Akabinde projeyi Türkiye genelinde genişletme kararı aldık. Takdir edersiniz ki bu bütçe olanakları içerisinde olan birşeydir. Dolayısıyla 2015 yılında üç tane ile yetecek proje elde edebildiğimiz için Mersin ilinde de uygulanmasına karar verdik ve burada bu projeyi uygulamaya başladık. Bu projedeki asıl amaçlardan bir tanesi sosyal içerikli bir proje hemde geleceğe yönelik atılan adımlardan birisi. Burada şu bizim için çok önemli bir şey, biz bu projeyi Türkiye’nin kıyı illerinin tamamında uygulayabilme kararı alıyoruz. Bu konuda da bakanlıkta bir web sitesi kurduk. agimkayboldu web sitesinden bize veya il müdürlüğümüze ulaşan balıkçılarımızın bırakmış oldukları yada kopmuş olan bu av malzemelerini denizden temizlemek için bildirmeleri için kuruldu” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BALIK TÜKETİMİ ÇOK AZ

Türkiye’de balık tüketiminin çok az olduğuna vurgu yapan Akdeniz, şunları söyledi:

“Türkiye’nin toplam üretimine baktığımızda yaklaşık 500 binle 600 bin ton arasında balık üretimimiz var. Tabi bu Avrupa Birliği ülkeleriyle mukayese ettiğinizde balık tüketimi oldukça az. Dolayısıyla biz toplumumuzu hem sağlıklı besleyebilme adına yeterli tüketimi sağlamak adına çocuklarımıza balığı sevdireceğiz ve onların sağlıklı büyümelerine vesile olacağız. Türlere göre üretim boyutuna baktığımızda ülkemizde değişmekle birlikte 350 bin ila 400 bin ton arasında avcılıktan elde ettiğimiz bir balık var. Burada da en büyük kalemlerden birisi malumunuz hamsi, bizim olmazsa olmazlarımızdandır. Yetiştiricilik boyutuna baktığımızda çok şükür istenilen noktaya gelindi. 2002 yılında bizim toplam balık yetiştiricilik miktarımız 60 bin ton iken bugün 250 bin tonlara yaklaştık. Yetiştirdiğimiz bu balığında yaklaşık yüzde 30’u Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediliyor. Su ürünleri ihracatında hakikaten bir kalem olarak görülebilir. Yaklaşık 670 milyon dolarlık bir ihracatımız var. 2023’de ana hedeflerden bir tanesi şu, 2 milyar doları yakalamak. Dolayısıyla biz 2 milyar doları yakalayabilmek için oyunu kuralına göre oynamak zorundayız. Bu nedenle Mersin’de bu bölge özellikle gırgır ve trola yasak olduğu için hem illegal balıkçılık yapan arkadaşlar, hem de bizim il müdürlüğümüzün kontrol ve denetiminden kendilerini sıyırabilen arkadaşlarımız burada uzatma ağlar ile barbun yakalamaya gidiyorlar. Tabi ardından kontrol ve denetim geldiğinde ağı kesip bırakıp kaçıyorlar. Burada çıkaracağımız ağlar da bunlardan birisi. Bizim hedeflediğimiz hem temiz çevre hemde sürdürülebilir bir balıkçılık politikası ile rekabet edebilirliği arttırmak zorundayız. Çünkü baktığınızda üç kenarı denizlerle çevrili olan ülkemizde üretimimiz belki iyi ama tüketimimiz yeterli değil. Bu yüzden bu projenin ben hem Mersin’e hem Ülkemize hemde insanımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

 

Vali Yardımcısı Kartal da, projenin hazırlanmasında ve uygulamaya konulmasında emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)