Silifke'de Çilek Fidesi Ekimi Başladı

601 kez okundu 01 Eyl 2016 (11:25)

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke'de yeni çilek fideleri toprakla buluşturuluyor.


Silifke'de Çilek Fidesi Ekimi Başladı

Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, yaptığı açıklamada, ikinci yılını dolduran çileklerin söküldüğünü ve tarlaların hazırlanıp yeni fidelerin ekimine başlandığını kaydetti.

Geçen yıl toplam 21 bin dönüm arazide 84 bin ton çilek hasadı yapıldığını ifade eden Doygun, bu yıl ise yeni ekimle birlikte üretim alanının 20 bin dönümü, rekoltenin ise 80 bin tonu geçmesinin beklendiğini  belirtti.

Kokusu ve lezzetiyle dikkati çeken Silifke çileğine olan ilginin her geçen yıl arttığını vurgulayan Doygun, geçen yıl ortalama fiyatların 1 lira 60 kuruş civarında olduğunu, bu yılda fiyatların iyi olmasının beklendiğini söyledi.

Bu yıl ilk hasadın örtü altında Kasım ayı sonunda yapılmasının hedeflendiğini vurgulayan Doygun, “Bu yıl 80 bin ton civarında ürün hasadı bekliyoruz. Bunun da 20 bin tonunu başta Rusya olmak üzere gelecek talebe göre çeşitli ülkelere ihraç etmeyi hedefliyoruz. Kalan ürünler ise iç piyasada tüketilecek” dedi.

 

Silifke'de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına da vurgu yapan Doyun, “Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanıp ardından dikimin yapılması, ardından gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci Haziran ayına kadar devam ediyor. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşıyor. Çoğunluğu kadınlardan oluşan 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa ve Kahramanmaraş başta olmak üzere çevre illerden gelen işçiler ile ülkelerindeki iç savaştan kaçıp ülkemize sığınan Suriyeliler de çalışıyor. Bu da Silifke'de önemli bir istihdam yaratıyor” dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)