Silifke’de bu yıl 350 ton Antep fıstığı hasadı yapılacak

1385 kez okundu 22 Haz 2015 (11:36)

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke’de üreticiler Antep fıstığına yöneldi. Göksu Vadisi köylerinde bu yıl 3 bin 400 dönüm araziden yaklaşık 350 ton fıstık hasadının yapılması bekleniyor.


Silifke’de bu yıl 350 ton Antep fıstığı hasadı yapılacak

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, ilçede değişen pazar istekleri ve ekonomik şartlar nedeniyle çitçilerin Antep fıstığı üretimine yöneldiğini kaydetti.

Göksu Vadisi'ndeki Senir, Nuru, İmambekirli, Yenisu, Demirçili, Çatak, Kavak, Kıca, Kocaoluk, Yeniçıktı köylerinde yaygın olarak yetiştirilen ve çiftçilerin geçim kaynağı olan Antep fıstığı hasadının yaygınlaştığını ifade eden Can, bu yıl 3 bin 400 dönüm araziden yaklaşık 350 ton hasat yapılmasını beklediklerini belirtti.

Bazı üreticilerin ürünlerini hasat ettikten sonra yaş olarak sattığını, bazılarının da kurutmayı tercih ettiğini vurgulayan Can, geçen yıl kilosu yaşken 12 liradan alıcı bulduğunu, bu yıl da bu fiyatların artmasını beklediklerini söyledi.

Hasadın önümüzdeki ay içerisinde başlayacağını anlatan Can, arazilerdeki yabani melengiç ağaçlarının aşılanmak suretiyle Antep fıstığı ağacına dönüştürüldüğünü ve vatandaş için önemli bir gelir kaynağı elde edildiğini de anlattı.

Bölgenin engebeli arazisine kolay uyum sağlayan Antep fıstığının ilçe ekonomisine önemli ivme kazandırdığını, üretim alanlarının ise her geçen yıl arttığını dile getiren Can, "Bölgede Antep fıstığı yetiştiriciliğini arttırmak için sürekli çalışma içerisindeyiz. Bizim ürünümüz Türkiye genelinde renk ve Tat olarak iyi olduğu için büyük rağbet görüyor. Özellikle baklavacılar iç fıstığın renginin tam yeşil olmasından dolayı bizim ürünlerimizi tercih ediyor" dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)