Silifke'de 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

826 kez okundu 19 May 2016 (11:57)

Silifke’de, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 97. yıl dönümü ile 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı.


Silifke'de 19 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

Silifke Anıt meydanında başlayan kutlama programında, çelenk sunumu yapıldı. Daha sonra Silifke Şehir Stadı'na geçildi. Stattan başlayarak Atatürk Caddesi boyunca Anıt meydanına kadar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 'Birlik ve Beraberliğimiz İçin El Ele Yürüyüşü' Silifke protokol üyelerinin, öğretmenlerin, öğrencilerin ve halkın katılımıyla yürüyüş yapıldı.

Gençler dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri açarken, bando takımı da marşlar çaldı. Coşkulu yürüyüşü evlerinin pencerelerinden izleyen vatandaşlar da alkışlayarak 19 Mayıs coşkusuna ortak oldu. Anıt meydanında yapılan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında, bugünün, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak kurtuluş mücadelesini başlattığı anın 97. Yıldönümü olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin her yerinde oluğu gibi Silifke’de de büyük bir coşkuyla Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı hep birlikte kutlamanın heyecanı içerisinde olduklarını ifade ede Cinbir, “Sabah Silifke Şehir stadında buluştuk, halkımızın katılımıyla Atatürk Caddesine bir renk katıldı. Tüm Silifkeliler hep beraber huzur için, aydınlık yarınlar için, birlik ve beraberlik için, yan yana geldik, omuz omuza verdik, gönül gönüle caddede yürüdük. Öncelikle bu alanı dolduran bütün Silifkelilerin ve aziz milletimizin bayramı kutlu olsun diliyorum. Atalarımız bu toprakları bizlere bu vatanı bırakmak için seve seve can verdiler ve kanlarıyla bu Anadolu’yu suladılar. Bizlere vatan yaptılar, biz onların evlatları da bugün bize vatan yaptıkları topraklarda yaşarken, her karışında onların kanının suladığı toprakları görmeli ve onlardan aldığımız ilhamla çok çalışmalıyız. Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, vatan uğruna can vermiş atalarımızı şükranla ve minnetle anıyorum." dedi.

Konuşmaların ardından 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile ilgili öğrenciler şiirler okundu. İlçe genelinde düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Tören, halkoyunları ekibinin folklor gösterisiyle sona erdi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)