Silifke Mermer Ihracatında Iddialı

614 kez okundu 16 Kas 2015 (08:30)

Türkiye’nin turfanda ilk sebze ve meyve hasadının yapıldığı Silifke’den uzak doğu ve Arap ülkelerine mermer ihracatı gerçekleştiriliyor. Çin, Hindistan, Irak, Kıbrıs başta olmak üzere uzak doğu ve arap ülkelerine yapılan mermer ihracatından ise yaklaşık 30-35 milyon dolarlık döviz girdisi sağlanıyor.


Silifke Mermer Ihracatında Iddialı

Genellikle yaş meyve ve sebze ihracatı ile dikkati çeken Silifke'de, son yıllarda bej rengi ve doğal görünümü nedeniyle başta uzak doğu ülkeleri olmak üzere artan mermer ihracatı dikkati çekiyor. Dağlardan çıkarılan mermerlerin bej rengi ve cilalanmış gibi parlak olması, özellikle iç ve dış dekorasyondaki kullanımı ile pazar şansını artırıyor.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, gazetemize yaptığı açıklamada, Silifke bölgesinin tarım sektöründe yıllarca gerek Türkiye, gerekse dünya ihracatında saygın bir yere sahip olduğunu, son yıllarda da mermer ihracatında da adını tüm dünyaya duyurduğunu kaydetti.

İlçede mermer sektörünün de 2005 yılında başladığını ifade eden Kaynar, “2005 yılında başlayan mermer sektörümüzde şuanda önemli bir üretimimiz var. Çıkarılan mermerleri Çin, Hindistan, Irak, Kıbrıs gibi ülkelere ihraç etmekteyiz. İhracattan 30-35 milyon dolar döviz girdisi sağlanmaktadır. Silifke bej mermeri olarak dünya literatüründe yerimizi almış bulunmaktayız. Gerçekten bugün çok kaliteli mermerler üretmekteyiz” dedi.

İlçe genelinde 8 mermer ocağı ve 18 mermer fabrikası olduğunu vurgulayan Kaynar, buralarda yaklaşık bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi.

Silifke Organize Sanayi Bölgesinde mermer fabrikası işletmeciliği yapan Murat Demir, “2009 yılında Silifke Organize Sanayi bölgesinde Kardeşler mermer olarak mermer üretimine başladık. Bölgemizde çıkan mermerleri bej rengi mermerleri blok halinde alıp işledikten sonra yurt içi ve yurt dışında satışlarımız gerçekleşiyor. Genel itibariyle üretilen mermerler iç mekan ve dış mekan projelerinde kullanılmaktadır. Silifke Organize Sanayi bölgesinde genel olarak bej mermer kesiyoruz. Satışlarımızda herhangi bir sıkıntı yok. Pazarlama sıkıntımız da yok. Bölgede istihdama da katkı sağlıyoruz” dedi.

İlçenin en büyük mermer ocaklarından biri olan Medmar Mermer ve Madencilik Sanayi A.Ş. Şirketi’nin Müdürü Ahmet Muhsin Bingöl ise, Silifke mermerinin bej olarak sınıflandırıldığını, buradan çıkan mermerin kaliteli ve farklı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin bej mermeri ihracatı konusunda büyük bir pay yakaladıklarını anlatan Bingöl, “Genellikle blok bazında ihracatına çalıştığımız taşlarımızda en büyük alıcı Çin, daha sonra Hindistan ve Tayvan gibi Uzakdoğu ülkeleridir. Ayrıca Ortadoğu ülkelerine de belirli şekilde ebatlandırılmış blok mermer gönderiyoruz. Aynı zamanda Türkiye ve bölge bazında iç piyasada büyük bir potansiyel yakalamış bulunmaktayız” dedi.

 

Silifke mermerinin dünya pazarlarında yeni olmasına rağmen, pazar payını sürekli artırdığına dikkati çeken Bingöl, ''Taşucu'ndaki ocağımız üç vardiya sistemi ile çalışıyor. Ürettiğimiz mermerler ise daha çok iş merkezleri, oteller, evler ve duvar kaplamalarında kullanılıyor. Ayrıca her geçen yıl da üretimi arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)