Silifke Kaymakamı Cinbir: Silifke Kalesini Turizme Kazandıracağız

720 kez okundu 22 Ağs 2015 (11:49)

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Silifke Kalesindeki kazı çalışmaları tamamlandığında çok farklı bir kültür varlığını turizme kazandırmış olacağız dedi.


Silifke Kaymakamı Cinbir: Silifke Kalesini Turizme Kazandıracağız

Silifke Kalesindeki Kazı ve Restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Boran başkanlığındaki çalışmalar yaklaşık 50 kişilik bir kazı ekibi tarafından 2011 yılından bu yana devam ediyor.

Kazı ekibi Başkanlığı tarafından kazı evinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermek amacıyla yerel ve ulusal basın mensuplarıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya basın mensuplarının yanı sıra Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Kazı Başkanı Prof. Dr. Ali Boran, Kazı Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Halil Sözlü, Yard. Doç. Dr. Yalçın Karaca, Arş. Gör. Razan Aykaç, Kazı Heyeti Basın Sorumlusu olan Öğretim Görevlisi İshak Kozak katıldı.

İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, yaptığı açıklamada, Silifke Kalesindeki kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla çok farklı bir kültür varlığının turizme kazandırılacağını kaydetti.

 

Kazı çalışmalarının tamamlanmasıyla burada çok farklı bir kültür varlığını turizme kazandırılacağını ifade eden Cinbir, Silifke kalesi Silifkemiz, Mersinimiz, Ülkemiz, hatta dünya kültür mirası açısından çok önemli bir değere sahip. Değerli hocamız Prof. Dr. Ali Boran başkanlığında, Selçuk Üniversitesi öğretim görevlileri, asistanlar, öğrenciler tarafından yürütülen ve 5 yıldır devam eden bir kazı çalışması var. Bugün kazı çalışmasındaki son durum hakkında bilgi aldık. Anlaşılan oki bu kalenin biran önce turizme kazandırılması için kazı başkanlığımıza biraz daha imkan sağlamamız gerekiyor. Kendileriyle yapmış olduğumuz görüşmelerde ve değerlendirmelerde burada eğer yeterli bir imkan sağlanırsa yıllık 1 milyon liralık bir kazı bütçesi oluşturulabilirse 3 yıl içinde bu kazı çalışmasının tamamlanabileceğini anlıyoruz. Tabiki bizim arzumuz gerek Kültür Bakanlığımız gerek belediyelerimizin de imkanlarını biraz daha harekete geçirerek burada bir koordinasyon sağlayarak bu imkanı kazı başkanlığımıza sağlayabilmektir. bu imkan sağlandığında ve bu kazı bittiğinde, kaledeki restorasyon çalışmamızı da tamamladığımızda burada gerçekten çok farklı bir kültür varlığını turizme kazandırmış olacağız. Başta Silifke bundan kazanacak diye düşünüyoruz. Mersinimizin bundan kazancı olacak, ülkemizin herşeyden önce kazancı olacak. Daha da önemlisi burada geçmişte yaşayan ecdadımızın izlerini görebilme ve o yaşantıyı hissedebilme gibi bir şansı yakalamış olacağız. Bu noktada ben değerli hocalarımızın çalışmalarını yakınen takip ediyorum. Zaten sık sık da bizi ziyaret ediyorlar sağolsunlar. Bu emeklerinden dolayı, burada gerçekten büyük bir özveriyle yapmış oldukları bu çalışmalardan dolayı başta Silifkemiz adına ve ülkemiz, aziz Türk milleti adına teşekkürlerimizi, şükranlarımızı sunuyorum. Bizede düşen Silifke’yi yönetenler olarak bu kazının biran önce tamamlanabilmesi için gerekli olan bütçe imkanlarını sağlayabilmek için çalışmaktır. İnşallah gelecek yıllar daha güzel olacak dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)