Silifke Kalesi ve Etrafında Temizlik Çalışmaları Yapıldı

1958 kez okundu 20 Ağs 2014 (22:06)

Silifke Belediyesi şehir merkezi ve mahallelerinde temizlik çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut’un talimatları ile tarihi kale ve etrafında çevre temizliği yapıldı.


Silifke Kalesi ve Etrafında Temizlik Çalışmaları Yapıldı

Silifke Belediyesi Temizlik İşleri Personelleri, Türkiye’nin önemli tarihi kalelerinden biri olan Silifke Kalesi'nde çevre temizliği yaparak, toplum-hizmet bilincini geliştirmek ve çevre bilincini kazandırmayı hedefliyor.

Temizlik çalışmalarını yerinde inceleyen Silifke Belediyesi Garaj Amiri Mustafa Güler konuyla ilgili olarak şunları ifade etti ‘Kalede etrafa saçılan çöpleri tek tek toplayarak, vatandaşlarımızı da bilgilendirip çevreyi temiz tutmaları konusunda uyarılarda bulunduk.

Temel belirlemelere göre Helenistik ya da erken Roma döneminden olduğu anlaşılan kale, geçirdiği onarım ve değişiklikler sonucu bugün bir Orta Çağ kalesi görünümündedir. Silifke'ye hâkim, 185 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde yapılmış olan, çevresi kuru hendekle çevrili oval biçimdeki kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve diğer yapı kalıntıları bulunmakla birlikte, ilçemizin sembolü konumundadır.

Bundan dolayı sık sık yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Belediye olarak tarihi kalemizin ve etrafının temizliğini düzenli bir şekilde belirli aralıklarla yapıyoruz. Fakat vatandaşlarımız bu konuda daha duyarlı olmalılar. Çünkü buradaki naylon poşetler, çekirdek kabukları, içki şişeleri ve katı atık maddeleri kalemize kötü bir izlenim oluşturuyor.

Şimdiki yapmış olduğumuz temizlik çalışmasında ise kalemizi çok kirletilmiş olarak bulduk. Elimizden geldiğince sık sık temizlemeye çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan daha temiz bir çevre için duyarlılık bekliyoruz. Bu sebeple hepimize büyük sorumluluklar düşüyor” dedi. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)