Silifke de Tarım Günleri Başladı

1982 kez okundu 27 Nis 2016 (13:05)

Silifke ilçesinde yetişen ürünlerin tanıtımı amacıyla bu yıl 27-28-29 Nisan tarihlerinde düzenlenen Silifke Tarım Günleri düzenlenen açılış töreniyle başladı.


Silifke de Tarım Günleri Başladı

Silifke Kaymakamlığı öncülüğünde, Ticaret ve Sanayi Odası ile İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü işbirliği, Toprak Ana firmasının organizesiyle düzenlenen tarım günleri kapsamında düzenlenen açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ve halk oyunları gösterileriyle başladı.

İlçe Kaymakamı Şevket Cinbir, yaptığı konuşmada, etkinliğin bu yıl Tarım Günleri olarak düzenleneceğini, önümüzdeki yıllarda ise Tarım Fuarı olacağını kaydetti.

Silifke’nin Taşeli bölgesinde geniş bir yere sahip, geçmişten günümüze birçok medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bünyesinde çok farklı zenginlikleri bünyesinde barındıran bir ilçe olduğunu ifade eden Cinbir, “Silifke 2 bin 300 yıldır insan yaşamının var olduğu tespit edilen bir kent. Bir çok kalesi var, antik kentleri var. Yani çoğu ilde olmayan bir kapasiteye, potansiyele sahip. Silifke Akdenizi ısıtan bir güneştir diyoruz aslında” dedi.

Tarım günlerinin çevre il ve ilçeler tarafından Silifke’nin zenginliğinin fark edilmesine, potansiyelinin tekrar hissedilmesine vesile olacağını düşündüklerini vurgulayan Cinbir, Bu mevsimin tarım günleri için uygun bir mevsim olduğunu, günleri de buna göre belirlediklerini belirtip, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenleri kutladığını söyledi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise, Tarım Günleri'nin ilçe tarımı açısından önemli olacağını vurgulayarak, "Amacımız, üretici çiftçilerimizi eğitim, tanışma ve paylaşma fırsatı sunmak. Bu nedenle etkinliğimiz çok önemsiyoruz. İnsanoğlu var olduğu sürece tarım önemini hiçbir zaman yitirmeyecektir. İlçemiz bir tarım kentidir. Bu etkinlikte başta dünyaca ünlü çileğimiz olmak üzere ilçemizde yetişen ürünleri Türkiye'deki tarımsal sektörlerin de katılımıyla en iyi şekilde tanıtılacaktır” dedi.

Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut da, tarım günlerinin yörede yetişen ürünlerin tanıtımı açısından önemli olacağını belirtip, emeği geçenleri kutladığını söyledi.

 

Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirilip, bölgede yetişen ürünler, tarım aletleri, zirai ilaç ve tohum çeşitlerinin bulunduğu stantlar gezildi. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)