Silifke Çilek Ihracatında Iddialı

2228 kez okundu 24 Arl 2014 (06:15)

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde bu yıl 20 bin ton çilek ihracatının yapılması hedefleniyor.


Silifke Çilek Ihracatında Iddialı

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer (Çavuş Ali), örtü altında ilk çıktığında kilosu 10 liradan, şuanda ise 6 liradan alıcı bulduğunu kaydetti.

Bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadının beklendiğini, bunun 20 bin tonunun ihraç edileceğini ifade eden Türer, kalanının ise iç piyasaya gönderileceğini belirtti.

Türer, ''İlçemizden başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya, Macaristan, Çin, İran, Suudi Arabistan'a çilek ihracatı yapılıyor. Bu yıl 20 bin ton ihracat hedefliyoruz. Böylelikle hasadı Temmuz ayı sonuna kadar sürecek olan çilekten ülkemize 300 milyon TL civarında döviz girdisi sağlanacak'' dedi.

Geçen yıl çileğin kilogram fiyatının 1 TL'nin altına düşmediğini vurgulayan Türer, bu yılda fiyatların iyi olmasını beklediklerini söyledi.

Üretimin yoğun olarak Atayurt başta olmak üzere Arkum, Atakent, Taşucu, Kurtuluş, Bahçeköy, Sökün, Çeltikçi mahallerinde yapıldığını belirten Türer, şöyle devam eti:

''Yoğurdu ile tanınan Silifke, çileği ile de tüm dünyada ün salmaya başladı. Çiftçilerimiz de en kaliteli çileği üretmek için var gücüyle çalışıyorlar. Bu konuda üreticilerin bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalar aksatılmadan devam ediyor. Amacımız piyasanın istediği üretimi gerçekleştirmek ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak.''

İSTİHDAMA DA KATKI SAĞLIYOR

Silifke'de çilek üretiminin önemli bir istihdam sağladığına vurgu yapan Türer, açıklamasında şunları söyledi:

''Temmuz ayı sonu itibariyle tarlaların hazırlanıp ardından dikimin yapılması, ardından gelen süreçte budanması, ilaçlanması, gübrelenmesi, yabani ot ile mücadelesi ve toplanması gibi çalışma süreci haziran ayına kadar devam eder. Silifke'de yaklaşık 3 bin aile çilek işiyle uğraşır. Çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 10 bin kişi, çilek üretimi sayesinde ekmek kapısı buluyor. Çilek toplama sezonunda ise Silifkelilerle birlikte Şanlıurfa, Kahramanmaraş gibi yurdun değişik illerinden gelen işçiler de çalışıyor. Bu da Silifke'de önemli bir istihdam yaratıyor.''


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)