Silifke Çileği Tescilleniyor

1415 kez okundu 12 May 2016 (08:34)

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke’de çileğin tescillenmesi amacıyla çalışma başlatıldı.


Silifke Çileği Tescilleniyor

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından başlatılan çalışma kapsamında Çukurova Kalkınma Ajansına proje hazırlatılıp Türk Patent Enstitüsüne müracaat edilecek.

Oda Başkanı Nurettin Kaynar, yaptığı açıklamada, Silifke çileğini tescilletmek amacıyla çalışmalara başladıklarını kaydetti.

Silifke’deki çilek üretiminin Türkiye genelindeki üretimin yüzde 40’ını oluşturduğunu ifade eden Kaynar, “İhracatımızda Türkiye ihracatının yüzde 60 ila yüzde 70’ine yansımaktadır. Silifke çileği gerçekten artık Türkiye’de bir marka olduğu gibi dünyada da marka olma yolunda da hızla ilerlemektedir. Silifke Ticaret ve Sanayi Odası olarak çileği Silifke çileği olarak tescil çalışmalarımız var. Bununla ilgili Çukurova Kalkınma Ajansına bir proje yaptık. Projemiz geçtiği taktirde Türk Patent Enstitüsüne Silifke Çileğini coğrafi işaret ve patent olarak almayı düşünüyoruz. Silifke’de yetişen çileğimiz Türkiye’de yetişen çileklere göre farklı ayırt edici özelliklerimiz var. Çileğimiz doğal şartlarda yetişmektedir. Raf ve yol ömrü olarak ve aroma olarak Silifke çileği kesinlikle bir markadır. Türkiye pazarında diğer bölgelerin çileği de Silifke çileği olarak satılmaktadır. Tescillemekteki amacımız da bunların önüne geçmek. Silifke çileğimizi coğrafi işaret ve tescilini yaptırdığımız takdirde bunlara izin vermeyeceğiz, Silifke çileği Silifke çileği olarak satılacak” dedi.

Silifke’de çilek üretiminin 1960’lı yıllarda Ziraat Yüksek Mühendisi Arife Karcıoğlu tarafından başlatıldığını hatırlatan Kaynar, “Arife ablamız vardı onu rahmetle anıyoruz, çileği ilk getirip Silifkeli çiftçilerle buluşturan insandır. Ona Allah’tan rahmet diliyor, her türlü ortamda her türlü platformda dua ediyoruz. Gerçekten Silifkemizin çilekle buluşmasını sağlayan insandır” dedi.

 

Türkiye’deki çilek üretiminde Silifke’nin önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Kaynar, “Şuanda 20 bin dönümün üzerinde bir üretimimiz, 80 bin ton rekoltemiz var. 20 bin ton civarındaki bölümünü ihraç ediyoruz. İhraç ettiğimiz ülkeler arasında Türki Cumhuriyetlerimiz, Rusya Federasyonu, Kuzey Irak, Arap ülkeleri ve Avrupa ülkeleri” diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)