Şeftali Fiyatları Tavan Yaptı

3019 kez okundu 28 Ağs 2014 (14:29)

Mersin'de, don olayları nedeniyle rekoltesinde yüzde 40-60 civarında düşüş olan şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin fiyatı 2,5 liraya kadar çıktı.


Şeftali Fiyatları Tavan Yaptı

Uygun iklim koşulları sayesinde birçok meyvenin rahatlıkla yetiştiği yer olan Mersin'de, don olayları nedeniyle rekoltesinde yüzde 40-60 civarında düşüş olan şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin fiyatı 2,5 liraya kadar çıktı.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, şeftali fiyatlarında önceki yıllar ile bu sene arasında çok büyük fark olduğunu söyledi.

Şeftali fiyatlarının son 5 yıldır çok düşük seviyelerde gittiğine işaret eden Gökçel, bu sezon ise ağaçların çiçeklenme döneminde yaşanan don olaylarının üretim rakamlarını etkilediğini, Türkiye genelindeki şeftali üretim bölgelerinde de benzer doğal olumsuzlukların yaşandığını belirtti.

Gökçel, geçen yıl Mersin'de 200 bin ton şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin hasat edildiğini, bu sezon ise don olayları nedeniyle rekoltenin yüzde 40-60 civarında düştüğünü kaydetti.

Bu durumun fiyatları etkilediğinin altını çizen Gökçel, "Bu yıl hem Mersin hem de Türkiye genelinde yaşanan doğal afetlerden dolayı meyve bahçelerinde aşırı zararlar oluştu. Rekoltenin az talebin ise fazla olmasından dolayı fiyatlarda büyük artış yaşandı. Geçen yıl 25-40 kuruştan satılan şeftali ve tüysüz erkenci şeftali, şu an 2,5 liraya kadar alıcı bulabiliyor" diye konuştu.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( 1 yorum yapıldı )Dimka

on 02/02/2010 bence sfcper hatun bunun gibisinin gf6rmedim ve bfctfcn şaşırtıcı, sıcak, kız bir gfczellik yarışmasına katılırsa hvdaaa karada kazanır c7fcnkfc harika bir bayan tebrik ederim diyerleri gibi hepsi yani ama bence gfczel ve aşk şarkılarının dinledim