Sarıkeçili Yörükleri Kışlaklarına Dönüyor

1627 kez okundu 10 Kas 2015 (12:53)

Yörüklerin büyük bölümünün değişen şartlar nedeniyle yerleşik hayata geçmesiyle Anadolu'da konargöçerliğin son temsilcileri haline gelen Sarıkeçililer, yaz aylarında gittikleri Konya ve Karaman yaylalarından kışı geçirecekleri Mersin'in sahil ilçelerine döndü.


Sarıkeçili Yörükleri Kışlaklarına Dönüyor

Çoğunluğu Silifke ilçesi ve çevresinde konaklayan, havaların ısınmaya başladığı nisan ve mayıs aylarında ise Karaman ile Konya'nın Bozkır, Beyşehir ve Seydişehir'deki yaylalara göçen Sarıkeçililer, havaların soğumasıyla dönüş yoluna geçti.

Kıl çadırlarını yükledikleri atlarıyla Silifke'ye doğru yola çıkan Yörükler, uzun ve zahmetli yolculuğun ardından kış aylarını geçirecekleri Mersin'in sahil bölgelerine vardı.

DOĞDUĞUMUZ GÜNDEN BU YANA GÖÇÜP KONUYORUZ

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök, yaptığı açıklamada, önemli bir kültürün son temsilcilerinin her geçen gün artan sıkıntılarla yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi.

Akdeniz Bölgesi'nde Sarıkeçililer'den 200 ailenin bulunduğunu belirten Gök, bu ailelerin yazı yaylalarda, kışı ise Mersin'de sahile bölgesinde geçirdiğini aktardı.

Sarıkeçililer'in yaylalardan sahillere beraberlerinde geçim kaynakları olan keçileriyle yolculuk yaptığını anlatan Gök, şöyle devam etti:

"Tüm geçim kaynağımız, yetiştirdiğimiz kıl keçilerimiz. Doğduğumuz günden bu yana bunlarla uğraşıyor, göçüp konuyoruz. Konaklamadaki yatak, yiyecek ve zaruri ihtiyaçlarını giderecek eşyaları, deve, at ve eşek sırtında; diğer eşyaları ise araçlarda götürüyoruz. Her geçen gün artan sıkıntılara rağmen Sarıkeçililer, yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyor."

Gök, sahillere gelen Sarıkeçililer'in kışı burada geçirdikten sonra havaların ısınmasıyla yıllardır sürdürdükleri göçe tekrar çıkacaklarını ifade etti.

Zorlu yaşamlarına rağmen bir kültürü yaşatmaya devam ettiklerine işaret eden Gök, Sarıkeçililer'in bu nedenle de ayrı bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

HAYVAN PAZARI İSTİYORUZ

Yörüklerin keçilerini satmakta en büyük sıkıntısının hayvan pazarı olmamasından kaynaklandığını vurgulayan Gök, “Özellikle yörüklerin yoğun olarak yaşadığı Silifke ve Erdemli’de hayvan pazarını olmaması keçilerimizin satışında büyük sakıntı yaşatıyor. Bu iki ilçede hayvan pazarı kurulmasını istiyoruz. Bu konuda gerek ilçe belediyelerinden gerekse Büyükşehir belediyesinden bir çalışma yapmalarını istiyoruz” dedi.

SÜREKLİ GÖÇTÜĞÜMÜZ İÇİN ÇOCUKLARIMIZI OKUTMAKTA ZORLANIYORUZ

Sarıkeçililer'in temsilcilerinden Ahmet Bakırcıoğlu ise tüm geçim kaynaklarının kıl keçisi yetiştiriciliği olduğuna dikkati çekerek olumsuz koşullara rağmen yaşama tutunmaya çalıştıklarını vurguladı.

Hayvancılıktan başka bir meslek bilmediklerini dile getiren Bakırcıoğlu, "Bizim yaşamımız çok zor. Sürekli göçtüğümüz için çocuklarımızı okutmakta zorlanıyoruz" dedi.

YÖRÜKLERİN YAŞAMI

Anadolu'da bin yıldır yaşayan, efsane olan ancak yerleşik düzene geçenlerin yoğunlaşmasıyla sayıları parmakla sayılacak kadar azalan Yörükler, bir kültürü yaşatmaya devam ediyor.

Yörük obalarının son temsilcilerinden Sarıkeçililer, yaşadıkları hayattan mutlu olmasalar da geçim sıkıntısı nedeniyle konar göçer hayatını sürdürüyorlar.

Nisan ayı sonu itibariyle yaylalara göç eden, sonbaharda ise Akdeniz sahillerine inen Yörükler, eskiden olduğu gibi at ve deve sırtında değil, motorize araçlarla göç ediyorlar.

Göçerlerin son temsilcileri olan ve yaz mevsimini Konya ile Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, kış mevsimini Mersin'in Silifke, Erdemli, Anamur ve Aydıncık ilçelerinde geçiriyor.

At, deve, eşek ve keçileriyle birlikte sahillerden yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek Yörük geleneğini sürdüren Sarıkeçililer, yılın 3 ayını yolda, 3 ayını yaylada, 6 ayını da sahillerde geçiriyorlar. Uzun yolculuğun 2 ayı oğlaklar küçük olduğundan gidişte, bir ayı ise dönüşte geçiyor.

 

Yol şartlarının değişimi sonucu satın aldıkları un, bulgur, tuz, kazan, tencere, yayık, beşik, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlara yükleyerek yola koyulan Yörüklerin hayvanları ise otlatılarak çobanlar tarafından götürülüp getiriliyor.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)