Sahil Yolu Doğu Akdeniz'de Tüm Kesimleri Heyecanlandırıyor

3382 kez okundu 20 Eyl 2014 (14:17)

Keskin virajları nedeniyle sürücülerin ''korkulu rüyası'' haline gelen Mersin-Antalya karayolundaki sorunların ''Akdeniz Sahil Yolu'' projesi ile sona erecek olması Doğu Akdeniz'de tüm kesimleri heyecanlandırıyor.


Sahil Yolu Doğu Akdeniz'de Tüm Kesimleri Heyecanlandırıyor

Her ikisi de komşu ve turizm kenti olmasına rağmen, karayolu bağlantısının sorunlu olması nedeniyle, Mersin yıllardır turizm konusunda Antalya'dan yeteri kadar yararlanamıyor.

İki şehir arasındaki 489 kilometrelik yolun önemli bölümünde son derece dik rampalar ve birbirini peş peşe takip eden keskin virajların yer alması sürücüler için büyük sıkıntıya neden olduğundan tatil planları içinde Mersin-Antalya arasındaki sahil şeridi yeterli oranda yer almıyor. 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında başlatılan Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin ise Doğu Akdeniz'in turizmde yol nedeniyle yaşadığı bu sıkıntıyı bitirmesi bekleniyor. Proje kapsamında Mersin ve Antalya'yı birbirine ''yakınlaştırmaya'' yönelik çalışmalar hummalı şekilde sürdürülüyor.

Dağlık kesimin etrafını dolaşan mevcut yolun önemli bir bölümü ''kör nokta''larla dolu iken yeni projede tüneller de yer alıyor.

Yolun tamamlanmasıyla mesafe 20 kilometre daha kısalırken, sürücülerin karşılıklı geçişlerde zaman zaman durup, birbirlerine yol vermek zorunda kaldığı virajlı kesimlerin yerini geniş duble yollar alacak.

Doğu Akdeniz'de 321 kilometrelik sahil şeridi ve 8 bin yatak kapasitesine sahip Mersin'den Antalya'ya bu proje sayesinde 9 saat yerine 5 saatlik yolculukla ulaşılabileceği planlanıyor.

Yolun tamamlanmasıyla mevcut turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirileceğini uman yöre halkı, çalışmaların kısa sürede bitmesini istiyor. Yöredeki hemen herkesin takdirini toplayan çalışmalar sayesinde, Mersin'in tarihi ve kültürel zenginliklerinin daha fazla turist tarafından görülmesi, tarım ürünlerinin ise daha fazla kişinin ağzını tatlandırması bekleniyor.

TURİZMCİLER ÜMİTLİ

Turizmciler, proje kapsamında çalışmaların sürdüğü yolun hemen her yerinin farklı tarihi ve turistik güzellikleri barındırdığını belirtti.

Turizmciler, bölgenin hemen her yerinde göze çarpan ve halen yıllara meydan okuyan sit alanlarında turistlerin ilgi duyacağı çok sayıda tarihi yapı ve değerin bulunduğunu vurguladı.

Mersin ve yöresinin tarihi ve kültür varlıkları açısından zengin potansiyelinin yanı sıra denizi ve yaylası ile de dikkati çektiğini anlatan turizmciler, ancak yol sorunu nedeniyle bugüne kadar turizmde istenilen noktaya gelemediğini söyledi.

Turizmciler, sahil yolunun tamamlanmasının Mersin turizmine artı değer kazandıracağını belirterek, şunları kaydetti:

''Komşu il Antalya turizmin merkezi durumunda olmasına rağmen, turizmde yarışamıyoruz ve birbirimize katkı sağlayamıyoruz. Bunun önündeki en büyük sorun ulaşımda yaşanan zorluktur. Ancak çileli yolun bitmesiyle rahat bir nefes alacağız ve avantajlarımızdan yararlanıp Antalya'ya katkı sağlayacağız.

Alanya'dan kültür turları, Konya-Karaman üzeri gerçekleşiyor. Bir kısmı, Mersin üzeri konaklama gerçekleştiriyor, ancak çoğu turizm şirketi bu yolu yaşattığı sıkıntılar nedeniyle tercih etmiyor. Bu proje bittiği zaman kültür turları buradan geçecek, böylece turizm açısından bölge daha hareketli günler yaşayacak. Bu yolların hizmete girmesiyle özelde Anamur ve çevresi genelde ise Mersin turizminde önemli bir canlılık olacak, turizm için yatırım planlamaları yapılacak. Ayrıca, Tarsus-Kazanlı'daki turizm alanı ilan edilen bölgelerde otellerin kurulmasıyla birbirine bağlı olarak tüm Doğu Akdeniz hareketlenecek.''


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)