Örtü Altındaki Erik Dalında Kilosu 30 Liradan Satıldı

1566 kez okundu 31 Mrt. 2017 (11:01)

Silfke'de örtü altında yetiştirilen erikler, dalında toptan kilosu 30 liradan satıldı.


Örtü Altındaki Erik Dalında Kilosu 30 Liradan Satıldı

İlk çıktığında tadımlık olan ve özellikle aş eren hamile bayanlar tarafından fiyatı pahalı olduğu için tane ile satın alınan örtü altındaki erik hasadı yoğunlaştı. Tüccarlar ise eriği dalında üreticilerden kilosu 30 liradan toptan aldılar.

Erik Üreticileri Birliği Başkanı Ali Şen, yaptığı açıklamada, örtü altında hasadın yoğunlaştığını ve bütün pazarlara hitap edecek şekle geldiğini kaydetti.

Fiyatların çok yüksek gösterildiğini, ancak bunun üreticiden alınan fiyatlar olmadığını ifade eden Şen, ilk çıktığında fiyat açıklaması yapmadıklarını, bunun alıcı ile satıcı arasındaki arz talep meselesi olduğunu belirtti.

Bu yıl örtü altında 50 dönüm erik bahçesi olduğunu ve çiftçilerin dalında toptan kilosunu 30 liradan sattığını vurgulayan Şen, bunun da memnun edici bir fiyat olduğunu söyledi.

Bu yıl ilçe genelinde 8 bin dönüm arazide 8 bin ton erik hasadının yapılacağını anlatan Şen, erik üretiminin Göksu Vadisi'nde Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Ortaören, Kabasakallı, Atayurt, Atakent ve Taşucu mahallelerinde yapıldığını belirtti.

Göksu Vadisi'nin Türkiye'nin en doğal ortamlarından birisi olduğuna dikkati çeken Şen, "Göksu Vadisi köylerinin en önemli özelliği iklimler içerisinde mikro klima özelliğe sahip olmasıdır. Mikro klima özelliğinden dolayı burada yetişen ürünlerin ayrı bir damak zevki ve görünümü var. Buranın en önemli özelliklerinden bir tanesi de meyve turfandacılığıdır. Türkiye'nin ilk turfanda can eriği Silifke'nin Göksu Vadisi'nde çıkmakta ve Silifke'de üretimi yapılan eriğin de yüzde 70 potansiyeli Keben ve Sabak mahallelerini kapsamaktadır" diye konuştu.

Kurucu Birlik Başkanı Mustafa Göktaş da, örtü altında 10 yıldır üretim yapıldığını ve önemli mesafe kat edildiğini belirtip, "Bu yıl 100 dönümlük erik serasından 50 dönümü kar, soğuk ve fırtınadan dolayı zarar gördü.  50 dönümden 25-30 ton civarında bir hasat bekliyoruz. Yaklaşık 10 gün önce ilk hasat yapıldı, yüksek fiyattan gittiği yazıldı. Ancak yazılan fiyatların gerçeği yansıtmadığını da biliyoruz" dedi.

10-15 sonra da açık alanda hasadın başlayacağını belirten Göktaş, fiyatların daha da düşüp, herkesin alabileceği seviyelere ineceğini söyledi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)