Milletvekili Adayı Çoban Oldu, Keçi Otlattı, Kıl Çadırda Oy İstedi

2629 kez okundu 29 Nis 2015 (10:27)

Yörüklerin son temsilcisi olan Sarıkeçililer, yaz mevsimini geçirmek için Konya ve Karaman yaylalarına yapacakları göçün hazırlıklarına başlarken, AK Parti Mersin 2. Sıra Milletvekili Adayı Yılmaz Tezcan Yörükleri kıl çadırda ziyaret edip keçi otlattı, oy istedi.


Milletvekili Adayı Çoban Oldu, Keçi Otlattı, Kıl Çadırda Oy İstedi

Seçim çalışmaları kapsamında Silifke'nin Yeşilovacık Mahallesi'nde Sarıkeçili Yörükleri,AK Parti Silifke İlçe Başkanı Yusuf Türe ve partililerle ziyaret eden 2. Sıra Milletvekili Adayı Yılmaz Tezcan, Sarıkeçili Yörüklerinden İbrahim Yağal ile görüştü.

Kıl çadırda kendisine ikram edilen ayranı içen Yılmaz Tezcan Yörüklerin sorunlarını dinledi. Tezcan, keçileri otlatıp oğlakları severken, Yörüklerin kendisine hediye ettiği keçi ile gazetecilere poz verdi. Kış mevsimini Silifke'de geçirdiklerini belirten İbrahim Yağal, yaz ayları için Konya ve Karaman yaylalarına yapacakları göçe hazırlandıklarını söyledi.

Yağal, binek hayvanlarla sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan Yörüklerin, yaz aylarını Konya ve Karaman yaylarında geçireceğini belirtti.

Yaşantıları göç üzerine kurulu olan Sarıkeçili Yörükleri'nin bu yılki zorlu süreçlerinin yaklaştığını belirten Yağal, "Göçümüz başladı ve bu yıl yine Konya ve Karaman'a göç edeceğiz" dedi.

Hayvancılığın dışında başka geçim kaynaklarının olmamasından yakınan Yağal, "Yıllardır göçebe hayatı yaşıyoruz ve bundan artık yorulduk. Gittikçe daha da zorlaşıyor. Yazı geçireceğimiz Konya ve Karaman'da ailelerimizi geçindirmek, tarım ve hayvancılık yapabilmek için yerleşik düzene geçmek istiyoruz. Umarım siz de milletvekili seçilir bu hayalimize ortak olur ve bizim için yürütülen çalışmaları tamamlarsınız" diye konuştu.

Yağal, göç hazırlığı kapsamında konakladıkları bölgelerde toparlanmaya başlandığını sözlerine ekledi.

Kendisinin de bir Yörük olduğunu belirten Yılmaz Tezcan ise, "Anadolu'da bin yıldır yaşayan, efsane olan ancak yerleşik düzene geçenlerin yoğunlaşmasıyla sayıları parmakla sayılacak kadar azalan Yörükler, bir kültürü yaşatmaya devam ediyor. Anadolu'daki tarihi bin yıl öncesine dayanan ancak yerleşik düzene geçenlerin çoğalması ile sayıları azalan Sarıkeçili Yörükleri, kışın Mersin'in sahil kesiminde, yaz mevsiminde ise Konya ve Karaman yaylalarında konaklıyor. Konar göçer yörüklerin son temsilcisi olan Sarıkeçililer, yılın 6 ayını sahillerde, 3 ayını yaylada, kalan ayları ise yollarda geçiriyor. Milletvekili seçildiğim takdirde Yörüklerin sorunları ile yakından ilgileneceğime söz veriyorum" dedi.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)