Mersin'de 10 Milyar Sedir Tohumu Toprakla Buluşacak

2026 kez okundu 25 Kas 2014 (15:14)

Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde, bu sezon ekimi yapılacak 10 milyar karperli sedir tohumlarının ilki Erdemli Orman İşletmesi sınırlarındaki 2 bin 100 rakımlı Ünlük Tepe’de toprakla buluştu.


Mersin'de 10 Milyar Sedir Tohumu Toprakla Buluşacak

Sedir Tohumlarının toprakla buluşturulduğu etkinliğe Orman Bölge Müdürü Abit Baca, Ağaçlandırma Şube Müdürü Erdoğan Üstüner, Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman, İşletme Müdürlüğü personelleri ve yöre insanları katıldı. Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca etkinlikte yaptığı açıklamada, Ülkede ilk defa Anamur İşletme Müdürlüğü Armutkırı mevkiinde 1984 yılından başlayan ve aralıksız olarak devam edilen karpelli sedir tohumu ekim çalışmalarının başarıyla sürdürüldüğünü söyledi.

2 bin 100 rakımındaki Ünlük Tepe’deki 285 hektarlık alanda ormancın zor şartlarda sedir yetiştirmek için fedakarca çalıştığını vurgulayan Baca,

"Yazın toprak işlemesi yaz aylarında yapılan sahaya, yaklaşık 130 ton civarında tohum atımını başlattık. Mersin Bölge Müdürlüğü olarak il genelinde toplanan kozalakların tohumlarını karpelli sedir tohumları olarak çıkarttık. İlçelerimizdeki 6 bin hektarlık toprak işlemesi yapılan sahalarda sedir ekimini gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 6 bin hektarda da hem dikim, hem de ekim yoluyla ağaçlandırma faaliyetinde bulunacağız." diye konuştu.

Mersin genelinde 980 ton sedir kozalağı topladıklarını ifade eden Baca şöyle devam etti: "Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Erdemli, Mersin ile Torosların değişik yörelerinden 980 ton civarında sedir kozalağı topladık. Mersin Bölge Müdürlüğümüz sedir ile simgeleşmiş. Burası sedir yetiştiriciliğin ekolü ve okulu olmuş. Kayseri, Konya’da, Karaman’da ve Kahramanmaraş tarafındaki fidanlıkların ihtiyacını da karşılıyoruz. Bu yıl bu illerimize yaklaşık 200 ton sedir tohumu gönderdik. Toroslar da yaklaşık 110 bin hektar sedir sahamız oluşmuş durumda. Çok güzel bir görüntü oluştu ve hatta seyreltmeye başladık. Ormancı ağabeylerimizin yaptığı çalışmalarının semerelerini şimdi topluyoruz. Bugün yaptığımız çalışmalardan da gelecek kuşaklar faydalanacak."


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)