Limon Çiftçiye Yatarak Daha Çok Kazandıracak

592 kez okundu 18 Arl 2015 (11:54)

Silifke’de daha fazla gelir elde etmeyi hedefleyen üreticiler, hasat ettikleri limonları yatağa alıyor.


Limon Çiftçiye Yatarak Daha Çok Kazandıracak

İlçe genelinde geçen yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton limon hasadı yapılırken bu yıl rekoltenin düşük olması nedeniyle 60 bin ton limon hasat edilmesi bekleniyor. Üreticiden kilosu 1 lira 30 kuruş ila 1 lira 50 kuruştan alınan limonun bir kısmı yatağa alınırken, bu yıl 30 bin tonunun Rusya başta olmak üzere Arap ülkelerine ihraç edilmesi hedefleniyor. Şuanda ise ilçedeki paketleme tesislerinde özel olarak paketlenen limonlar Rusya’ya ihraç ediliyor.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, limon hasadının başlamasıyla birlikte tezgahların kurulduğunu ve limonun yatağa alınmaya başladığını kaydetti.

Limonun bu yıl üreticiden kilosu 1 lira 30 kuruş ila 1 lira 50 kuruştan alındığını ifade eden Türer, şuanda Rusya’ya limon ihracatının yapıldığını ve herhangi bir sıkıntının olmadığını, ilerleyen günlerde de Arap ülkelerine ihracatın başlayacağını belirtti.

Yatağa alınan limonun Kırobası mahallesindeki soğuk hava depolarında muhafaza edilip, 7 ve 8. Aylarda satılacağını vurgulayan Türer, “Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak, limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, daha sonra satıp daha fazla para kazanmayı hesaplıyor. Yatağa alınan bu limonlar önce Kırobası mahallesindeki limon deposunda bir süre saklanacak” dedi.

İlçedeki en büyük paketleme tesisi olan Lider Gıdanın Müdürü Hakan Soysal ise, Rusya’ya limon ihracatına başladıklarını söyledi.

 

Üreticiden limonun kilosunu 1,5 liradan aldıklarını vurgulayan Soysal, tesislerine getirdikleri limonu özel olarak paketleyip ihraç ettiklerini belirtti.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)