Küçük Esnaflar Yaşam Mücadelesi Veriyor

3208 kez okundu 18 Eyl 2014 (16:05)

Büyük mağazaların piyasaya hâkim olmasıyla birlikte sokak aralarında ve pasajlarda kalan küçük dükkânlar varlıklarını sürdürmekte zorlanıyor.


Küçük Esnaflar Yaşam Mücadelesi Veriyor

Aylık kazançlarıyla sadece Bağkur primlerini, vergilerini ve kiralarını ödeyebildiklerini dile getiren küçük esnaflar, ay boyunca devlete çalıştıklarını fakat bunun karşılığında devletten en ufak bir destek görmediklerini söylediler.

Küçük esnaflar, büyük ekonomilere sahip mağazalar karşısında rekabet edemediklerini söyledi. Büyük mağazalar açıldıktan sonra küçük esnaf diye bir kavramın kalmadığını belirten esnaflar, “Küçük esnafta alış veriş biraz daha ahbap işi oluyor. Durum böyle olunca da ahbaplarımızın çoğu veresiye alışveriş yapıyorlar. Hal böyle olunca da alacaklarımızı toplamakta zorlanıyoruz.  Diğer mağazalarda taksitli ya da peşin alabiliyorlar ama bize gelince deftere yazdırıyorlar. Yazdırınca da o parayı toplayacağız diye yoruluyoruz. Şu an bütün küçük esnaf bu durumda ve biriside çıkıp ben hala canlıyım dediği zaman ben inanmam” diye konuştular.

Bu ortamda yeni dükkan açan kişinin parasını heba etmiş olacağını dile getiren esnaflar, “Ana cadde üzerine dükkan açamıyoruz çünkü kira fiyatları çok yüksek. Bu sebeple pasaj içlerinde bir köşede açtığımız dükkânda rızkımızı bekliyoruz. Şuan bırakın para kazanmayı vergilerimizi ödeyemeyecek durumdayız. Dükkânı kapatıp evde boş boş oturmamak için direniyoruz” dedi.

Banka kredileri, kredi kartı ödemeleri sebebiyle vatandaşın parasının bankadan bankaya aktarıldığını söyleyen esnaflar, “Eskiden bir ev zaruri ihtiyaçlarını bakkal, kasap, manavdan karşılardı. Bir evin gıda alışverişiyle kaç ayrı esnaf kısmetini kazanırdı. Şimdi cebinde nakit para olmayan vatandaş büyük marketlere giriyor. Çoğu ne olduğunu bilmediğini markayı ucuz diye alıp, kredi kartıyla ödeme yapıyor. Dolayısıyla bakkalı, kasabı, balıkçısı, manavı, pazarcısı tükenme noktasına geldi. İşlerimiz zor, fakat ekmek parası için direniyoruz” diye konuştular.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)