Hurmalara Kuş Koruması

2502 kez okundu 30 Ekm 2014 (13:54)

Silifke'deki vatandaşlar evlerinin önünde yetiştirdikleri hurma ağaçlarının olgunlaşma dönemindeki meyvelerini, kuşların verdiği zarardan korumak için çuvallarla koruyor.


Hurmalara Kuş Koruması

Silifke ilçesindeki vatandaşlar evlerinin önünde yetiştirdikleri hurma ağaçlarının olgunlaşma dönemindeki meyvelerini, kuşların verdiği zarardan korumak için çuvallarla koruyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, yaptığı açıklamada, ilçede genellikle evlerin önünde bulunan ve şu anda olgunlaşma mevsiminde olan hurma ağaçlarındaki meyvelere, kuşların zarar verdiğini söyledi.

Zararı önlemek için çuvalla koruma yöntemi geliştirildiğini belirten Can, "Vatandaşlarımızın evlerinin bahçesine ektiği hurma ağaçları bu yılda iyi ürün verdi. Ancak kuşlar hurmaları yiyor. Vatandaşlarımız da önlem almak için çuvallarla meyveleri saklıyor" dedi.

Hurmanın çok hassas ve özenle korunması gerektiğini ifade eden Can, yetişmesi için su ve sıcaklığın önemli olduğunu, ağacın üstünün güneşten, kökünün de Sudanayrılmaması gerektiğine dikkati çekti.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)