Göksuda Su Seviyesi Düştü, Çiftçiler Endişeli

520 kez okundu 13 Ekm 2015 (11:15)

Silifke’de geçen sezon yüksek karla kapattıkları çilek üretimine odaklanan çiftçiler, Göksu ırmağındaki su seviyesinin çekilmesinden endişeli.


Göksuda Su Seviyesi Düştü, Çiftçiler Endişeli

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke’de çilek fidelerini toprakla buluşturan çiftçiler bu sezon karlarını daha da artırma hesabı yapıyor. Ancak üreticilerin en büyük endişesi yaz boyunca yaşanan kuraklık nedeniyle Göksu nehrindeki su çekilmesi ve buna paralel deniz suyunun ilerleyerek diktikleri fideleri çürütmesi.

Çiftçiler, son günlerde yaşanan Göksu nehrindeki yaşanan su seviyesinin çekilmesinden büyük endişe duyduklarını kaydettiler.

Yaşanan su seviyesi çekilmesi nedeniyle Göksu nehrindeki görünümün bir dereyi andırdığını belirten çiftçiler, umutlarını kış mevsimindeki yağışlara bağladıklarını, yağışların olmamasının ise ürünlerde verimi düşüreceğinden endişelendiklerini söylediler.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, verimli topraklarıyla çok sayıda meyve ve sebzenin yetiştirilebildiği ilçelerinde oldukça iyi sonuç alınan çilek üzerinde yoğunlaşıldığını, yöre çiftçisinin adeta çilek ile yatıp kalktığını kaydetti.

Önümüzdeki ay başlayacak çilek hasadına umutla bakarken son günlerde Göksu nehrinde yaşanan su debisi düşüşünün çiftçileri endişelendirdiğini ifade eden Can, "Umutla yeni sezonu bekliyoruz. Hedefimiz her geçen yıl artan kaliteyi bu sezon doruğa çıkarmak. Ancak, kuraklık tehlikesi bizi de endişelendirmeye başladı. Çünkü Göksu nehrinin suları azalıyor, su azalırsa nehrin denize boşaldığı deltada deniz suyu hakim olacak" dedi.

Tehlikenin denizden 5 kilometre içeriye kadar olan alanda kendini hissettirdiğini vurgulayan Can, "Çilekçilikte yakaladığımız iyi ivmeyi devam ettirmek için acil önlem alınması gerekiyor. Kuraklıktan en az etkileneceğimizi düşünürken içine düştüğümüz bu durum küresel anlamda yapılan çalışmaların ne denli anlamlı olduğunu gösteriyor" dedi.

Umutlarını yaklaşan kış mevsimine bağladıklarını anlatan Can, “Dileğimiz kurak geçen biz yaz sezonunun ardından yağışların erken gelmesi. Çünkü Göksu nehrini besleyen ve su seviyesini yükselten en büyük faktör bol miktarda yağış. Yağışlar ne kadar erken başlarsa Göksu nehrinde de su seviyesi o kadar erken yükselir” dedi.

Çilek Üreticisi Musa Çevik, ikinci yılını dolduran çilek tarlaların yerine yeni çilek fidelerinin ekildiğini, geçen yıl ekilen fidelerin de budama işlemlerinin tamamlandığını kaydetti.

Çilek hasadına önümüzdeki ay sonunda örtü altında başlanacağını belirten Çevik, ancak son günlerde yaşanan Göksu nehrindeki su seviyesinin düşmesinin çiftçileri endişelendirdiğini, yağmurların biran önce başlayıp su seviyesinin yeniden yükselmesini umut ettiklerini söyledi.

Çilek Üreticisi Durali Güven de, Silifke’nin Türkiye’de önemli çilek üretim merkezlerinden biri olduğunu belirtip, “Göksu Nehrinde bu yıl yaşanan seviyesindeki düşüş biz çiftçileri endişelendiriyor. Su seviyesinin bu kadar düşmesine ilk defa şahit oluyoruz. Umudumuz yağmurların biran önce başlayıp su seviyesinin yeniden yükselmesi” dedi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)