Erkenci Kavun Kilosu 10 Liradan Alıcı Buluyor

915 kez okundu 31 Mrt. 2017 (10:58)

Silifke'de, örtü altında açık alana göre daha erken hasadı yapılan kavun kilosu 10 liradan alıcı buluyor.


Erkenci Kavun Kilosu 10 Liradan Alıcı Buluyor

Atayurt mahallesinde örtü altında domatese alternatif ürün olarak yetiştirilen kavun üreticiler tarafından Atayurt haline getirilip buradan Türkiye’nin değişik illerine gönderiliyor.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada örtü altında domates üretimi yapan bazı üreticilerin domates yerine kavun yetiştirmeyi tercih ettiğini kaydetti.

Bir kavunun ortalama 2 ila 4 kilo geldiğini ifade eden Türer, kavunun aroması ve lezzetiyle ilgi gören bir ürün olduğunu belirtti.

Bir dönüm seradan 10 ton kavun hasat edildiğini vurgulayan Türer, hasadına başlanan örtü altı kavunun gelen talebe göre ülkenin değişik yerlerine gönderildiğini söyledi.

İlçe genelinde 50 dönüm arazide 500 ton kavun üretiminin yapıldığını anlatan Türer, “Açık alanda kavun hasadı Haziran ayı sonunda başlıyor. Örtü altında ise daha önce hasadı yapılan kavun erkenciliğiyle çiftçiler tarafından alternatif ürün olarak değerlendiriliyor” dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın da, hal tesislerini  ziyaretinde kavun üreticileri ve hal esnafıyla bir araya gelip, çiftçilere bol kazanç dileğinde bulundu.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)