Erik Üreticileri Sezonu Mutlu Kapattı

803 kez okundu 16 May 2016 (10:17)

İlk çıktığında kilosu 300 liradan alıcı bulan can eriğinin sezonu 1,5 liradan kapandı. Bu yıl fiyatların iyi olması üreticisinin yüzünü güldürdü.


Erik Üreticileri Sezonu Mutlu Kapattı

Silifke ilçesinde ilk çıktığında tadımlık olan ve özellikle aş eren hamile bayanlar tarafından fiyatı pahalı olduğu için tane ile satın alınan eriğin kilosunun bu yıl 1,5 liranın altına düşmemesi üreticisini sevindirdi.

Silifke Erik Üreticileri Birliği Kurucu Başkanı Mustafa Göktaş, bu yıl fiyatların iyi olduğunu ve üreticilerin yüzünü güldürdüğünü kaydetti.

İlçede erik üretiminin Göksu Vadisindeki Keben Mahallesi başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören ile sahile yakın kesimlerdeki Kabasakallı, Atayurt, Atakent, Taşucu mahallelerinde erik üretiminin yapıldığını vurgulayan Göktaş, bu yıl 80 dönümü örtü altında olmak üzere toplam 800 dekar bahçeden 8 bin ton erik hasadının yapıldığını söyledi.

Silifke eriğinin gerek erkenci olmasından, gerekse görünümü ve lezzeti ile tüketiciler tarafından yoğun bir şekilde talep edildiğini vurgulayan Göktaş, “Göksu Vadisi, Türkiye'nin en doğal ortamlarından birisi. Bölge, mikro klima özelliğe sahip. Bu nedenle burada yetişen ürünlerin ayrı bir aroması ve görünümü var'' dedi.

 

 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)