Dünyanın Ilk Yeraltı Kilisesi: Ayatekla Kilisesi

2024 kez okundu 12 May 2015 (19:35)

Her yerinden tarih fışkıran Silifke, çok önemli bir ören yerine sahiplik ediyor. Taşucu yolu üzerinde bulunan Ayatekla yeraltı kilisesi, Hıristiyanlığın en eski ve önemli merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor ve her yıl dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda turist, Ayatekla Kilisesi’ne gelerek hacı oluyor.


Dünyanın Ilk Yeraltı Kilisesi: Ayatekla Kilisesi

Aya Tekla Kilisesi Taşucu yolu üzerinde 4. kilometreden sonra sağa dönülüp 1 km gidildiğinde Hıristiyanlığın en eski ve en önemli merkezlerinden biri olan Meryemliktedir. Meryemlik'in tarihi Azize Tekla'nın buraya gelişi ile başlar. İsa Peygamber'in havarilerinden St. Paul'ün sohbetlerinden etkilenen 17 yaşındaki Tekla kendini Hıristiyanlık dinine adar. St. Paul'ün bu değerli öğrencisi Konya ve Yalvaç'ta Hıristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken paganların baskılarına maruz kalıp, öldürüleceğini öğrenince kaçıp Seleukia'ya gelir ve sonradan kiliseye çevrilen bir mağara da saklanır. Sığındığı mağaradan yöredeki insanlara çok tanrılı dine karşı Hıristiyanlık inancını yayarken mucizeler yaratarak hastaları da iyileştirir. Yine öldürüleceği bir sırada bu mağara da kaybolduğuna inanılır. Aya Tekla'nin içinde yaşadığı mağara onun kayboluşundan sonra Hıristiyanlarca kutsal sayılmış; ta ki bu din I.S. 313 yılında serbest bırakılıncaya kadar gizli bir ibadet yeri olarak kullanılmıştır.

Bu mağara daha sonra IV. yy'da kiliseye dönüştürülmüştür. Hıristiyanlığın resmen kabulünden sonraki dönemlerde birçok yapı ile bezenen Meryemlik'te Mağara Kilisesinden başka, bu mağaranın üzerinde bugün sadece apsisinin bir bölümü ayakta kalan Azize Tekla Kilisesi; imparator Zenon tarafından Aya Tekla'ya ithafen yaptırılan kilise ile Kuzey Kilise; hamam, birçok sarnıç, mezarlıklar ve şehir suru kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.

Dünyanın ilk yeraltı kilisesidir. İsa Peygamber’in havarilerinden olan Azize Tekla, Silifke Meryemlik’teki yeraltı Kilisesi’nde törenlerle anılır. Ayine katılmak için dünyanın değişik ülkelerinden Silifke’ye gelen çok sayıda turist, Ayetekla Kilisesi’nde gün boyu ibadet ederler. Her yıl Eylül ayı içerisinde ülkemizin değişik yerlerinde yapılan ayinlerin Silifke Azize Tekla Kilisesi’ndeki törenler yapılır. 


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)