Dünyanın En Faydalı Bitkisi

2437 kez okundu 02 Eyl 2014 (15:21)

Dünyanın En Faydalı Bitkisi


Dünyanın En Faydalı Bitkisi

Omega 3 içeren besinlerin vücudumuz için olan faydasına dikkat çekildiğinden beri, bu yağ asitlerini barındıran besinlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bunların başında gelenlerden biri de; keten tohumu. Omega 3 ve omega 9'un yanı sıra lif, protein, magnezyum, çinko gibi birçok mineraller açısından da zengin olan keten tohumu, beslenme uzmanları tarafından sıklıkla öneriliyor. çerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır. Suda çözünmeyen lifler dışkı yoğunluğunu arttırarak, bağırsak geçiş zamanını azaltarak kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etki yaparlar.

Keten tohumunda bulunan suda çözünür lifler (mucilage zamkı/sakızı) kan şekeri seviyesini korur, kolesterol seviyesini düşürürler. Beslenmedeki yüksek lif miktarının kanser önleyici etkileri de söz konusudur. Kalp-damar hastalıklarından koruyan tohumlar, kolesterol ve şeker seviyesini de dengeler.

Keten tohumu kaynatılarak içilebildiği gibi, dövülerek, öğütülerek toz haline getirilebilir. Bir kaşık ağza atıldıktan sonra arkasından su içilebilir Kavrulmuş olarak tüketildiğinde daha lezzetli olur. Keten tohumunun çok özel bir tadı veya kokusu yoktur ama kavrulunca güzel bir tada kavuşur. Eğer tohum şeklinde tüketilecekse iyice çiğnenmelidir.


Haberi Facebook'ta Paylaş


Bu Haber'e ( Henüz yorum yapılmadı..)